banner564

‘Olmazsa olmaz’

ENİ Ceo’su Descalzi, Doğu Akdeniz’den Avrupa’ya gaz taşınabilmesi için Türkiye ile anlaşmanın şart olduğunu söyledi

‘Olmazsa olmaz’
banner598

  İtalyan Devlet Hidrokabon Şirketi ENI’nin CEO’su Claudio Descalzi “halen birçok kullanılmayan potansiyele sahip Doğu Akdeniz bölgesindeki zengin yataklardan Avrupa’ya doğal gaz taşınması amacıyla EastMed-Poseidon boru hattının inşa edilebilmesi için öncelikle Türkiye ile bir anlaşma lazım” dedi.   Politis’in haberine göre Descalzi bu sözleri geçen perşembe günü, İtalyan hükümetinin EastMed-Poseidon projesine giren ülkelerle olası görüşme ve inisiyatiflerinin ele alındığı İtalyan Meclisi Dış Konular Komitesi’nde yaptığı konuşmada dile getirdi   Haberi “Kıbrıs Sorununa Türkiye ve Doğal Gazın Denkleme Girdiği Çözüm… ENI Doğu Akdeniz’e Jeopolitik Müdahaleye Çalışıyor” başlıkla manşete çeken gazete, Descalzi’nin boru hattını inşa çabalarını Türkiye’ye bağlamasının dikkat çektiğini yazdı.   Habere göre Descalzi, Doğu Akdeniz bölgesinde Türkiye ile Güney Kıbrıs arasında çözülmesi zor anlaşmazlıklar olduğunu ve Türkiye’nin 2019’da Libya ile yaptığı anlaşma nedeniyle yeni bir ihtilaf çıkacağı kanaatini dile getirerek “Vurguluyorum,  Türkiye ile böyle bir anlaşma yapılmalı. Türkiye olmadan İsrail, Kıbrıs ve Yunanistan’la boru hattıyla ilgili anlaşmaya varmayı düşünemeyiz” dedi.   EastMed’in çok talepkâr bir boru hattı olduğunu belirten Descalzi “doğal gaz boru hatları, doğal gazı olanlar ve alıcılarla zamanında anlaşmaya varma olanağı olanlar tarafından yapılır. Dolayısıyla İtalya olarak siyasi bir anlaşmaya katılamayız, doğal gazın alıcısı ülke olarak başka ülkeler hesabına karar veremeyiz” ifadesini kullandı.

Türkiye-İsrail görüşmeleri

Gazete, İtalya Meclisi Dış Konular Komitesi Başkan Yardımcısı Paolo Formentini’nin “İsrail’in Türkiye ile diyaloğa devam edebilmesini umuyoruz. Bu mantıkla Sayın Descalzi’nin sözleri bizi şaşırtmadı gerçekte, dile getirdiği ana fikir mümkündür” dediğini yazdı. Meclis Komitesi üyelerinin çoğunluğunun İtalyan hükümetine EastMed boru hattı inşasını derinlemesine incelemesi ve bu maksatla ülkeler arasında görüşmeleri kolaylaştırması çağrısı yaptığını ekledi.

“Descalzi’nin sözlerine katılmıyoruz”

    Rum Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiu ise, ENI CEO’su Descalzi’nin EastMed’in Türkiye ile anlaşma yapılmadan gerçekleştirilemeyeceği sözlerine katılmadığını belirterek, özetle “bunlar bir özel sektörün görüşleri. Doğu Akdeniz’deki yataklarla ilgili çözümü olan başka birçok şirket var. Mısır çözümü var. Kısa süre önce doğal gazın Ada’da sıvılaştırıldıktan sonra Avrupa’ya nakledilmesi çözümünü sundum” dedi.
   Descalzi’nin sözlerinin ENI’yi otomatikman bölgede gerçekleştirilecek planların dışında mı bıraktığı sorusuna olumsuz cevap veren Papanastasiu özetle şöyle devam etti:
    “ENI geçmişte de Descalzi’nin ağzından, Türkiye’nin Kıbrıs’ta olan çözümlerin parçası olması gerektiğini dile getirdi. Kıbrıs hükümeti bu görüşü paylaşmıyor. Doğu Akdeniz’den doğal gazın nakil çözümleriyle ilgili kararı özel sondaj şirketleri ve yatırımcılar alacak. ENI bir görüş ifade etmiş olabilir, başka şirketler başka şeyler söylüyor.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473