banner564

Ortak hareket edilecek

Orman Dairesi ile Taşkent Doğa Parkı arasında çam kese böceğine ilişkin işbirliği protokolü imzalandı

Ortak hareket edilecek
banner598

Kuzey Kıbrıs’taki ormanlık alanların büyük bir kısmını kaplayan, hatta evlerin bahçelerindeki ağaçlara da yayılarak halk sağlığını riske sokan çam kese böceğiyle mücadele için protokol imzalandı.
Tarım Bakanlığı’na bağlı Orman Dairesi ile Taşkent Doğa Parkı’na bağlı Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü arasında çam kese böceği ile etkin mücadele kapsamında orman arazilerine kuş yuvaları yerleştirilmesi ve predatör böcek üretimi konularında işbirliği protokolü imzalandı.
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, protokol orman arazilerine çam kese böceği mücadelesi kapsamında 5 yılda toplam 10 bin kuş yuvası yerleştirilmesi, bunların düzenli olarak kontrol edilerek bakımlarının ve verim analizlerinin yapılmasını içeriyor. Protokol ayrıca Orman Dairesi’nin çam kese böceği ile beslenen predatör böcek üretim laboratuvarının DoğaPark’ta kurulması ve işbirliği içerisinde çalıştırılmasını öngörüyor.
Orman Dairesi Müdürü Salih Güneş protokol ile ilgili yaptığı açıklamada çam kese böceği ile mücadelede başarılı olabilmek için muhakkak entegre çözüme ihtiyaç duyulduğunu, çam kese böceği ile beslenen kuşların yuvalayabileceği ve çoğalabileceği kuş yuvalarının doğru bir biçimde yerleştirilmesi ve yine çam kese böceği ile beslenen predatör böceklerin üretilerek ihtiyaç duyulan bölgelerde kullanılmasının bu entegre çözümün 2 önemli bacağını oluşturduğunu dile getirdi.

 Her türlü destek verilecek

DoğaPark direktörü Kemal Basat ise, Orman Dairesinin entegre mücadele yaklaşımının doğru olduğuna inandıklarını, bu kararın en verimli şekilde uygulanabilmesi için ellerinden gelen desteği vereceklerini belirtti.
Predatör böcek üretim laboratuvarının DoğaPark’ta konuşlandırılacak olmasının, DoğaPark ekibinin de desteği ile üretim performansını ciddi şekilde arttıracağına ve çalışmalara süreklilik kazandıracağına inandıklarını belirten Basat, kuş yuvalarının ise verimli olabilmeleri için yuvaların doğru ölçülerde üretilmesi, doğru yerlere ve doğru şekilde yerleştirilmesi gerektiğini, akabinde düzenli bakım ve kontrollerinin yapılmasının şart olduğunu kaydetti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473