banner564

Osmanlı Konağı, yeniden hayat bulacak

Değirmenlik’te atıl durumda bulunan Osmanlı Konağı, Köy Kadın Kurslarına sergi ve halkın satış yapacağı bir merkez olacak

Osmanlı Konağı, yeniden hayat bulacak
banner598

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay dün Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler’i ziyaret etti.
Daha önce Halk Kütüphanesi olarak kullanılan ve uzun yıllardır atıl durumda bulunan, Değirmenlik Saray Mahallesi’ndeki Osmanlı Konağı, Değirmenlik Belediyesi Başkanı Ali Karavezirler ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay arasında imzalanan protokol ile bölgede bulunan Köy Kadın Kurslarına sergi ve halkın satışını yapacağı bir merkez olacak. 

Karavezirler: Amaç kültürümüzü yaşatmak
Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler yaptığı açıklamada; yerinde yapılan inceleme sonucu, 10 yıllığına Değirmenlik Belediyesi’ne verilen Osmanlı Konağı’nın, Değirmenlik Belediyesi meclisinin alacağı karar ile ihaleye çıkılıp, tarihimizi ve kültürümüzü yansıtmak adına, köy kadın kurslarıyla yeniden hayat bulacağını söyledi. 
Özelde Değirmenlik Belediyesi, genelde de ülke adına hayırlı bir adım atıldığını belirten Karavezirler, “Bizler göreve geldiğimiz günden bugüne kadar bölgedeki sosyal faaliyetleri sürdürecek, sosyal ve ekonomik alanda bölge halkının, bölge kadınların ev ekonomisine katkı sağlayacak bir merkez yaratmak düşüncesindeyiz. Osmanlı Konağı da bölgede bunun bir parçası olacak” dedi. 

“Turistlere ev sahipliği yapacak”
Osmanlı Konağı’nın, köy kadın kurslarında yapılan el emeği göz nuru ürünleri sergilemek ve satışının olacağı bir merkez olacağını kaydeden Başkan Ali Karavezirler ayrıca konağın, özelde ülkeye, genelde de ülkeye gelen turistlere ev sahipliği yapacağını, kültürümüzü yansıtacağını vurguladı. 
Karavezirler Osmanlı Konağı’nda arzulananın; imalatın da yapıldığı bir merkez ile eskiden dokumanın nasıl yapıldığını gösteren bir tezgâhın kurulması olduğunu kaydetti. Osmanlı Konağı’nı bölgeye gelen turistlerin çekim noktası, odak noktası yapabilmek adına başta Belediye Başkanı, meclis üyeleri, muhtarlar ve bölge halkı ile birlikte çalışmaları başlatacaklarının altını çizen Karavezirler, bundan dolayı Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay ile Eski Eserler Dairesi Müdürü ve çalışanlarına da bölge halkı adına teşekkür etti.  

Özersay: Örnek bir model olacak
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ise açıklamasında, Değirmenlik Belediyesi ile imzalanan protokolün örnek bir model oluşturacağını belirtti. Özersay, merkezi hükümetin her yere yetmeyeceğini söylerken, bir örnek teşkil edilecek bu anlaşmanın model olacağının altını çizdi.  
Kudret Özersay ayrıca, çocukluğunun geçtiği, bisiklet sürüp pirilli oynadığı anılarla dolu bir yerde, özellikle kendisinin bakan olduğu bir dönemde, Osmanlı Konağı’nın Değirmenlik Belediyesi’ne devrinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474