Pilli çözüm sözü verdi

KTAMS, izin haklarını kullanamayan kamu sağlık çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla yasa hazırladı

Pilli çözüm sözü verdi
banner432

Anıl IŞIK

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yasal izin haklarını kullanamayan kamu sağlık çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla hazırladığı yasa çalışmasını dün Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ali Çaygür’e sundu.
KTAMS’ın hazırladığı taslak yasa önerisinde, Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nın izin hakkını düzenleyen 103. maddesine yeni bir fıkra eklenerek, pandemi ve olağanüstü hal ilan edilen durumlarda kamu sağlık çalışanlarının kullanmadıkları yasal izinlerinin bir sonraki yıla aktarılması talep ediliyor.
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan ve bazı sendika üyeleri, dün Sağlık Bakanlığı önünde basın açıklaması yaparak, konuyla ilgili bilgi verdi.
Güven Bengihan, pandemi sürecinde tüm risklere rağmen görevlerini fedakârca yerine getiren, bu süreçte hem fiziksel hem de psikolojik olarak yıpranan sağlık çalışanlarının yasal izin haklarını dahi kullanamadıklarını söyledi.
Ülkede salgınla karşı yürütülen başarılı mücadelenin esas sahibinin kamu sağlık çalışanları olduğunu ifade eden Bengihan, “O nedenle, bu çalışanlara asla hakkını ödeyemeyiz. Ancak, bu ‘haklarını ödeyemeyiz’ söyleminden öte, pratiğe de yansıtılmalı ve onlara hak ettikleri değer verilmelidir” dedi.
Kamu sağlık çalışanlarının yasal izinlerinin, kamu sağlığı nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından durdurulduğunu ve bu izinlerini, mevcut yasal düzenlemeden dolayı, bir sonraki yıla da aktaramadıklarını ifade eden Bengihan, kamu sağlık çalışanlarının bir mağduriyet yaşamakta olduğunu belirtti.  
Bengihan, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ali Çaygür ile bir görüşme yaparak, sağlık çalışanlarının desteklenmesi gerektiğini ifade ettiklerini ve sağlık çalışanlarının kullanılmayan yasal izinlerinin bir sonraki yıla aktarılabilmesine yönelik hazırladıkları yasa önerisini de sunduklarını söyledi.
KTAMS Başkanı Bengihan, Müsteşar tarafından, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin yasa önerisini Bakanlar Kurulu’nun gündemine getireceği yönünde kendilerine bilgi verdiğini söyledi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner473

banner460