banner564

Şaşırtıcı değil!

Dışişleri Bakanlığı, Hrisostomos'un Kathimerini gazetesine yaptığı açıklamalarını ırkçı, küstahça ve çağ dışı olarak tanımladı:

Şaşırtıcı değil!
banner598

Dışişleri Bakanlığı Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'un Kathimerini gazetesine yaptığı açıklamalarını değerlendirerek; ırkçı, küstahça ve çağ dışı olarak tanımladığı açıklamaların, Kıbrıs Rum elitlerinin Kıbrıs Türk halkını “azınlık” olarak görmeye devam ettiğini açıkça gösterdiğini vurguladı.
Başpiskopos Hrisostomos'un Kıbrıs konusunda geriye dönüşü olmayan bir yola girildiğini halen idrak etmediği belirtilen açıklamada, Kıbrıs meselesinde kabul edilebilir bir anlaşmaya varılmasının temel koşulunun gerçeklerin kabulünden geçtiğine işaret edildi.
Açıklamada “İyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde iki halkın kendi ayrı devletleri içerisinde yaşamalarının en iyi ve gerçekçi yol olduğunu bu vesileyle hatırlatmak isteriz” denildi.
Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada “Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos'un Kathimerini gazetesine yaptığı Kıbrıs Türkleri ile ilgili ırkçı ve küstahça açıklaması şaşırtıcı değildir” ifadeleri kullanıldı ve şöyle devam edildi:
“Adadaki Türk varlığına tahammülü olmayan Rum zihniyetinin hiç bir şekilde değişmediğini ve değişmeyeceğini gösteren Başpiskoposun çağdışı açıklamaları, Kıbrıs Rum elitlerinin Kıbrıs Türk Halkını ‘azınlık’ olarak görmeye devam ettiğini açıkça göstermektedir”
“Kıbrıslı Türkler Rum çoğunlukla aynı haklara sahip olamaz” sözlerinin 1960 Ortaklık Cumhuriyeti'nin yıkılması ile adada halen karşılıklı kabul edilebilir bir anlaşmaya varılamamasının nedenlerini izah ettiği kaydedilen açıklamada, “Başpiskoposun, Kıbrıs Rum halkının beynini yıkamaya çalışması ve ırkçılık aşılaması Kıbrıs Türk halkına karşı önyargı ve düşmanlığın boyutunu da anlatmaktadır” ifadeleri kullanıldı.
Kıbrıs Türk halkına “azınlık haklarını” uygun gören Rum Başpiskopos’un, bir din adamı olarak, ülkenin nüfusuna ilişkin kendi siyasi amacı uğruna yanıltıcı bilgi vermekten ve insanları “iyi ve kötü” olarak ayırmaktan kaçınmadığı belirtilen açıklamada “Kıbrıs Adası’nı Helenizmin bir parçası olarak gören Hrisostomos’un, adadaki mevcut gerçeklerden kopuk yaşadığı yaptığı açıklamadan görülmektedir” denildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474