banner556

Şiddetle kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Coronavirüs testi pozitif çıkan Türk sporcunun KKTC’ye geçmesine izin verilmediğini açıkladı

Şiddetle kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Rum tarafının, Güney Kıbrıs’ta bulunan Türkiye Hentbol Milli Takımı’nda Coronavirüs test sonucu pozitif çıkan bir Türk oyuncunun KKTC’ye getirilmesine izin vermediğini belirterek, bunu kınadı. Bakanlık yaptığı açıklamada “İnsani konuları dahi siyasileştirmekten geri kalmayan Rum tarafının bu kararını şiddetle kınıyoruz” ifadelerine yer verdi.
Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Rum tarafının, Güney Kıbrıs’ta bulunan Türkiye Hentbol Milli Takımı’nda Coronavirüs test sonucu pozitif çıkan bir Türk oyuncunun KKTC’ye getirilmesine izin vermediğini açıkladı.
Açıklamada, “İnsani konuları dahi siyasileştirmekten geri kalmayan Rum tarafının bu kararını şiddetle kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:
“Türkiye Hentbol Milli Takım yetkilileri ile oyuncunun isteğine rağmen Türk oyuncunun ülkemize güvenli bir şekilde getirilmesine müsaade etmeyen GKRY’nin kararının siyasi olduğu aşikârdır. Türk hentbol oyuncusunun ülkemize getirilmesinde kolaylaştırıcı rolüne başvurulan Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün Rum tarafı nezdinde etkisiz olduğu ise bir kez daha kanıtlanmıştır.
BMBG’nin, barış operasyonlarının en temel unsurlarından biri olan tarafsızlık ilkesinden uzaklaşarak Rum tarafının menfaatine hizmet eden mevcut durumun sembolü haline dönüştüğü görülmektedir.
İnsani konuları dahi siyasileştirmekten geri kalmayan Rum tarafının bu kararını şiddetle kınıyoruz. İnsanlık dışı bu kararın mutlaka bir takım neticeleri olması kaçınılmazdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner472