banner564
banner556

Sınırlama öngörüyor

Milletvekili Öztürk’ün, yabancıların taşınmaz mal edinmelerini düzenleyen yasada tadilat önerisi Resmi Gazetede yayınlandı

banner587
Sınırlama öngörüyor

Ulusal Birlik Partisi (UBP) İskele Milletvekili Yasemin Öztürk, Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) (Değişiklik) Yasası için değişiklik önerisi sundu.
Dünkü Resmi Gazetede yayınlanan ve yayınlandığı gün itibariyle 20 gün içinde vatandaşın görüş ve öneri sunabileceği öneri, yabancıların taşınmaz mal alımlarına sınırlama getirmeyi öngörüyor.
Gerekçesinde “Bir ada ülkesi olan KKTC'nin topraklarının sınırlı olduğu objektif bir gerçektir. Bunun yanı sıra, emlak fiyatlarındaki artış ve Türk Lirası'nın değer kaybı, vatandaşların konut hakkını kullanamamasına, bilhassa gençlerin ev sahibi olamamasına neden olmaktadır” ifadelerine yer verilen öneride, emlak fiyatlarındaki dengeleri belirleyen çeşitli faktörler olsa da yabancılara mal satışının artmasının, vatandaşları gerek moral gerekse maddi yönden olumsuz etkilediğine işaret ediliyor.
“Böylesi bir atmosferde yabancıların uzun vadeli kiralayabileceği ve alabileceği taşınmaz malları sınırlandırmak ve yatının amaçlı mal alımına izin verilmeyeceğini yasada belirtmek vatandaşların ve ülkemiz doğasının menfaatine olacaktır” denilen öneri esas yasadaki "bir konut veya bir apartman dairesi olması halinde ise arazinin yüzölçümü 5 dönümden fazla olamaz" ifadesindeki 5 dönümün 2 dönüme indirilmesi öngörüyor.
Yine öneriyle, yatırım amaçlı uzun vadeli kiralamada bankaya "en az 3 milyon Euro yatırması" kuralı, bu meblağın ciddi bir yatırımcı için oldukça az olması sebebiyle "en az 25 milyon Euro yatırması" şeklinde düzenleniyor.
 

banner571

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473