banner564
banner556

Standartlar çağdaşlaşacak

Binaların yangından korunmasıyla ilgili tüzük, İçişleri Bakanlığı’nda masaya yatırıldı

Standartlar çağdaşlaşacak

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, binaların yangından korunmasıyla ilgili tüzüğün daha fazla sürüncemede kalmadan yürürlüğe girebilmesi için ortaya siyasi irade koyacaklarını kaydetti.

banner571

Baybars, “21. yüzyılda artık insanlarımızın hak ettikleri standartlarda, güvenli yapılarda, can ve mal kaybı tehlikesine karşı korunaklı, planlı büyüyen, güvenli kent ve binalarda huzur içinde yaşamasını istiyoruz” dedi. 
Verilen bilgiye göre, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, paydaşlarla, tüzükle ilgili toplantı yaptı.
Baybars, Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Şehir Planlama Dairesi, İtfaiye Müdürlüğü ve İlçe İtfaiye Müdürleri ile Planlama İnşaat Dairesi yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen istişare toplantısında tüzüğün hayat bulması için siyasi irade ortaya koyacaklarını belirtti.  
Tüzüğün, güvenli yapılaşmada önemli bir eksikliği gidereceğini belirten Baybars, şunları kaydetti:
 “Son dönemde stratejik bir kurumumuz olan Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yangınında yaşanan sıkıntılarla da bunu acı şekilde tecrübe ettik. Binaların yangından korunması için ülkemizde kapsamlı bir yönetmeliğe ihtiyaç var. Tüzük ülkede yangınlardan kaynaklı can ve mal kaybının önlenmesine yönelik önemli bir adım.”

“Gelecek kuşaklara hizmet borcumuzdur”
“Ülkenin planlı ve güvenli büyümesi gelecek kuşaklara hizmet borcumuzdur” diyen İçişleri Bakanı, şunları ekledi:
 “Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi Bölgesi Geçiş Süreci 2 Emirnamesi’nin 15 Temmuz’da son bulmasından sonra da ülkesel fizik plan hedef, strateji ve politikaları kapsamında hazırlanan Gazimağusa İskele Yeniboğaziçi İmar Planı’nın yürürlüğe girmesiyle birçok alt ölçek planları hayat bulacak. Alt ölçek planlarının şekillenmesine, ‘Binaların Yangından Korunması’ kapsamında hazırlanan tüzük de katkı yapacak.
Daha güvenli ve planlı yapılaşma koşullarını sağlamak amacıyla 2. emirnamenin yürürlükte olduğu süre zarfında bakanlık olarak çalışmalarımıza devam ettik. Ciddi bir eksiklik olarak bu tüzüğün de daha fazla sürüncemede kalmaması gerek.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473