banner564
banner556

Tarihe not düştü

KKTC'nin verilen bunca mücadeleden sonra tanınmak istediğini ifade eden Töre, Erdoğan’ın açıklamalarına destek belirtti

banner587
Tarihe not düştü

Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, egemenlik eşitlik üzerine görüşme yapılabilmesinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Anavatan Türkiye’nin de resmi görüşü olduğunu söyledi. 
Başkan Töre katıldığı bir televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. 
Töre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yaptığı konuşmasının tarihe not düşülmesi açısından önemli olduğunu söyledi. 
KKTC'nin verilen bunca mücadeleden sonra tanınmak istediğini ifade eden Töre,  New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Tatar ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun Kıbrıs meselesinde bir çıkmazın olduğu ve bir anlaşma sağlanamayacağını Birleşmiş Milletlerin bir rapor olarak yayınlamasını istediklerini anımsattı. 
Tanınma talebi ile ilgili atılan adımın devamının gelmesini arzuladıklarını ifade eden Töre, Türk Devletleri Konseyi toplantısında bu anlamda bir gelişme beklediklerini söyledi. 
Tanınma istemenin ülkedeki bazı çevreleri rahatsız ettiğini dile getiren Töre, bugün “Egemen eşitlik üzerine” görüşme yapılması tezinin, Anavatan Türkiye’nin resmi ve milli tezi olduğunu kaydetti. 
Töre, bütün bunlara rağmen bugün hâlâ bazı çevrelerin federasyon tezinde ısrar etmesinin bir anlamı olmadığını vurguladı. 

banner571

“Yunanistan şımartıldı”
Yunanistan ile yaşanan gerilim ile ilgili soruları yanıtlayan Töre, "bazı ülkeler tarafından Yunanistan’ın şımartıldığını" dile getirerek Anavatan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert uyarılarının dikkate alınması gerektiğini ifade etti. 
Türkiye’nin "Mavi Vatan" ve Doğu Akdeniz’deki enerji denkleminde çok doğru ve dengeli  politikalar ürettiğine değinen Töre, Türkiye’nin yakın zamanda enerji koridoru üzerinde çok önemli bir ülke konumuna geleceğini belirtti. 

CTP’nin tavrı kabul edilemez
Meclis çalışmaları ile ilgili sorulara yanıt veren Töre, özellikle Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) son Meclis birleşiminde takındığı tavrın kabul edilemez olduğunu belirterek bunun Meclis’in itibarına da zarar verdiğini kaydetti. 

Cezaevine 5’inci ziyaret
Geçtiğimiz hafta Merkezi Cezaevine yapmış olduğu ziyaretle ilgili sorulara da yanıt veren Başkan Töre, siyasi bir kimlik olarak ülkenin birçok yerine yapmış olduğu ziyaretler gibi Cezaevine de bir ziyaret gerçekleştirdiğini ve bunu Milletvekili seçildikten sonra 5. kez yaptığını söyledi. 
Cezaevinin sorunları, yeni cezaevinin mevcut durumu ile ilgili basında çıkan haberleri her zaman yakından takip ettiğini dile getiren Töre, ziyaret vesilesiyle bu konular ile ilgili bilgiler aldığını belirtti. 
Sadece bir kişi ile görüşme yapmadığını ve kadın koğuşlar da dahil neredeyse tüm mahkûmlarla görüştüğünü ifade eden Töre, bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerin kasıtlı ve maksatlı yapıldığını kaydetti.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473