banner564

Tartışmalar geride kaldı!

Arıklı ile Zaroğlu, birleşme konusunu yetkili kurullara götürme kararı aldı

Tartışmalar geride kaldı!
banner598

Mehmet KARA
Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ile Milletin Partisi (MP), dün gerçekleştirdikleri görüşmede iki partinin birleşmesi konusunu yetkili kurullara götürüp, değerlendirme kararı aldı.
YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, iki partinin birleşmesi konusunda yetkili kurullarda olumlu bir karar çıkması durumunda bir tüzük kurultayı yapma ihtiyacının doğacağını söyledi.
Söz konusu birleşmenin Yeniden Doğuş Partisi’nin kurultay süreciyle herhangi bir alakasının olmadığının altını çizen Arıklı, Milletin Partisi ile birleşme durumunda kurultayda herhangi bir şekilde oy kullanmayacaklarını vurguladı.
Milletin Partisi Genel Başkanı Bertan Zaroğlu da, Yeniden Doğuş Partisi’nden gelen teklifleri yetkili kurumlara götürerek, olması durumunda tüzük değişikliğiyle beraber bu birleşmenin gerçekleşebileceğini dile getirdi.
Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, Genel Başkan Yardımcıları Turan Büyükyılmaz, Erşah Sabit Yılmaz, Mehmet Tunçtürk, Lefkoşa ilçe başkanı Ali Birsen ve parti üst düzey yetkililerinden oluşan kalabalık bir heyet, dün saat 14.00’te Milletin Partisi'ni ziyaret etti. Yaklaşık bir saat süren toplantının ardından iki partinin başkanı basına açıklama yaptı.

Arıklı: Barışmasını bilmeyenler savaşmamalı
Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, kardeş parti Milletin Partisi’ni ziyarete geldiklerini ve Milletin Partisi Genel Başkanı Bertan Zaroğlu ile kurucuların tamamının Yeniden Doğuş Partisi’nin kuruluşuna büyük emekler verdiğini söyledi.
Geçmişte Yeniden Doğuş Partisi’nden kopuş yaşanırken Bertan Zaroğlu ile arasında bir takım tartışmaların yaşandığını ifade eden Arıklı, “Hep söylüyorum, barışmasını bilmeyenler savaşmamalı. Geçmişte aramızda yaşanan polemik ve tartışma konularını geride bıraktık. Zaroğlu bizim çocuğumuz. Partimizin kuruluşunda büyük emekleri vardır” dedi.
Arıklı, Yeniden Doğuş Partisi’nin Milletin Partisi Başkanı ve ekibinin yuvası olduğunu ve bunu yuvaya dönüş olarak nitelendirebileceklerini söyledi.

Zaroğlu: Kurultayında taraf değiliz
Milletin Partisi Genel Başkanı Bertan Zaroğlu da yaptığı konuşmasında, Yeniden Doğuş Partisi’nin geçmişte uzun yıllar, birlikte mücadeleyle kurulmuş bir siyasi parti olduğunu, ülkenin kronikleşmiş sorunlarına karşı şiddetli bir muhalefet, olumlu bir katkı neticesinde bir yol ayrılığı yaşandığını kaydetti.
Yol ayrılığının temelinin Erhan Arıklı ile arasında olan anlaşmazlıktan kaynaklandığını ve çocuğu gibi gördüğü Yeniden Doğuş Partisi’nin her zaman kalbinde olduğunu vurgulan Zaroğlu, şu ifadelere yer verdi:
“Her iki partinin tabanından da birleşim ve birlikte hareket etme noktasında çok ciddi baskılar vardı. İki defa hayır dediğimiz bu olayın, aslında partimizin yetkili kurulları tarafından değerlendirilip, olumlu ve ya olumsuz şekilde ifade edilmesinin en doğru şekilde olacağına kanaat getirdik. Bu süreçte başkan ve heyeti tekrar nezaket göstererek partimizi ziyarete geldi. Bu ısrarcı tavırlarını çok olumlu bir adım olarak değerlendiriyorum.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474