banner556

Üretimin sonu gelir

Ziraat Mühendisleri, tarımsal amaçlı elektriğin fiyatının 2,7 TL’ye çıktığını, devlet desteğinin artırılması gerektiğini belirterek uyardı:

Üretimin sonu gelir

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Erkut Uluçam, elektriğe yapılan zammın üretimi durma noktasına getireceğini savundu. 
Uluçam, yapılan son zam ile tarımsal amaçlı elektriğin fiyatının 2,7 TL’ye çıktığını ancak üretim için verilen teşvikin yine 10 kuruş olarak kaldığını belirtti. Uluçam, “Tarımsal amaçlı elektrik kullanan üreticilere 10 kuruş olan teşvik artırılmazsa yerel tarımın sonu gelir. Üreticiler üretemeyecek duruma gelirse, tüketiciler ithalat lobisine teslim olmak zorunda kalacaktır” dedi.
Uluçam, yaptığı yazılı açıklamada elektrik zammından en fazla etkilenecek olan sektörün tarım olduğunu, elektrik ücretinin 3 kat artması nedeniyle birçok üreticinin, özellikle sebze üreticisinin üretip üretmeme kararsızlığı yaşamaya başladığını belirtti. 
Uluçam, elektriğin, su kuyularından su çekimi, sebze ve meyvelerin depolanması, hayvancılık sektöründe yemin karıştırılması, sütün sağılması ve soğutulması gibi pek çok yerde kullanıldığına işaret etti.

Fiyatlar iki kat artacak
Üretimden kopmanın pahalılığı da getireceğini anlatan Uluçam, “Üretimde meydana gelecek olan azalma sebebi ile de piyasada yeterli üretimi olmayan sebze ve meyvelerin fiyatlarının kat kat artacağı aşikardır. Buna bağlı olarak da sebze ve meyve ithalatçılarının yine Tarım Bakanlığı kapısına dayanarak ‘iç piyasada yeterli üretim yok. İthalat için izin verin ki fiyatlar düşsün’ filmini her zamanki gibi oynayarak ithalata mahkûm kalacağız” dedi. 
İthal meyve ve sebzelerin fiyatları aşağıya çekmediğini, bunun nedeninin de meyve ve sebze ithalinin 5 kişinin elinde olduğunu ileri süren Uluçam, “İthalat faturalarındaki fiyatlar ile ithalatçının bu ürünleri markete satış fiyatı arasında en az yüzde 200 fark olduğu bilinmektedir. Bu konuda fiyat denetimi konusundaki yetkiler ise Ekonomi Bakanlığı’ndadır. Fakat bugüne kadar bu konuda herhangi bir denetim yapılmadığı aşikâr ortadadır” dedi.

Elektrik ücreti ve teşvik…
Uluçam, tarımsal üretime uygulanan ücretin 5 yıl önce 50 kuruş iken tarımsal üretim yapan işletmelere kilowatt başına 10 kuruş destek verildiğini, son yapılan zamdan önce de tarımsal amaçlı kullanılan elektriğe 10 kuruş teşvikli verildiğini, üreticinin elektriği 92 kuruşa tüketmekte olduğuna işaret etti.
Uluçam, “Yapılan uçuk zam ile tarımsal amaçlı elektriğin fiyatı 2,7 TL’ye çıktı. Fakat tarımsal amaçlı elektrik teşviki yine 10 kuruş olarak kaldı. Tarımsal amaçlı elektrik kullanan üreticilere 10 kuruş olan teşvik artırılmazsa yerel tarımın sonu gelir. Üreticiler üretemeyecek duruma gelirse, tüketiciler ithalat lobisine teslim olmak zorunda kalacaktır” dedi. 

banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner468