banner564
banner556

Yapıcı bir öneri

Erenköy Belediye Başkanı Yeşilırmak, Türkiye’de başarılı bir şekilde uygulanan HES uygulamasının KKTC’de de hayata geçirilmesini istedi

banner611
Yapıcı bir öneri
banner598
banner616

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Türkiye’de başarılı bir şekilde uygulanan HES (Hayat Eve Sığar) kodu uygulamasının ülkede de yapılmasının hem ekonomik, hem sektörel, hem de kurum kuruluşlarda çarkların dönmeye başlayacağına inandığını dile getirdi.
Yeşilırmak yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ziyaretlerinde bire bir yaşadığı uygulamanın Türkiye Cumhuriyeti Covid-19 mücadelesi kapsamında geliştirdiği ve uygulaması zorunlu bir uygulama olduğunu ifade ederek, böyle bir uygulamanın ülkedeki yazılımcılar tarafından kolaylıkla düzenleyebileceğine olan inancını dile getirdi.
Yeşilırmak’ uygulama hakkında şu bilgileri verdi:
“HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Bu kod sadece toplu taşıma araçları, toplu kullanım alanları gibi yerlerde geçirilecek süre boyunca bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Ayrıca Covid-19 olan ya da temaslı olan vatandaşların toplu ulaşım aracı kullanmasını ve işyerlerine girilmesini engelleyen bir uygulamadır.”
Ülkede böyle bir uygulamayı yazacak ve hayata geçirecek 100'lerce yazılımcı bulunduğuna işaret eden Yeşilırmak, “Hatta bu uygulamaya ek olarak 7-8 günlük PCR zorunluluğu getirilirse bütün işletmeler açılır ve PCR yaptırmayan vatandaşlarımız hiçbir işyerine, kurum ve kuruluşa giremez. Böylelikle aynı zamanda otomatik taramayı da hayata geçirmiş oluruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474