banner493

Yarın geç olabilir

CTP açıklamasında Coronavirüs salgınının yarattığı tehlikelere dikkat çekilerek hükümete acil eylem planı yapma çağrısı yinelendi:

Yarın geç olabilir
banner432

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), ülkedeki Coronavirüs (Covid-19) salgınının, kamu sağlığı üzerinde yarattığı tehlikelerin yanı sıra sosyal, siyasi, ekonomik sonuçlar doğurduğuna da işaret ederek, hükümete “acil eylem planı” yapma çağrısını yinelendi.
Parti tarafından yapılan yazılı açıklamada, “acil eylem planına bugün ihtiyaç var, yarın geç olabilir” denilerek, CTP’nin halkın sağlığının korunmasına yönelik, “aşıların tedariki, Acil Durum Hastanesi’nin kullanıma açılması, testlerin yaygınlaştırılması, aşı kampanyaları ve aşılama stratejileri ve devletin denetim görevini eksiksiz ve adil yerine getirmesi” olmak üzere beş ana başlık altında yapmış olduğu uyarılar ve öneriler kamuoyu ile paylaşıldı.
Ülkede hasta sayısının her geçen gün arttığı, hükümetin ise “her şey normalmiş gibi ülkeyi siyasi bile olmaktan uzak kısır tartışmaların içine soktuğu” ileri sürülen açıklamada, parti tarafından bir dizi uyarı ve öneride bulundu:

1- Aşıların tedariki

Etkinliği ve güvenirliği gösterilmiş aşıların kullanıma girmeye başlaması ile salgın sürecinde yeni bir dönem başladı. Ülkeler yoğun bir şekilde aşılama stratejileri geliştiriyor, aşı dağıtım planları yapıyor. CTP olarak aşının tedariki konusunda yapılan girişimleri yetersiz buluyoruz. Cumhurbaşkanlığı, Sağlık ve Dışişleri Bakanlıkları birinci önceliği etkinliği ve güvenliği kanıtlanmış Covid aşılarının ülkemize acilen getirilmesi için yapılacak çalışmalara vermelidir. Aşılamanın bir gün bile gecikmeden derhal başlaması gerekmektedir.  Aşıya bugün ihtiyaç vardır, yarın geç olabilir.

2- Acil Durum Hastanesi’nin kullanıma açılması

Covid-19 hasta sayısının yükselmesi ile servis ve yoğun bakım yatağı ihtiyacı da artmıştır. Sağlık çalışanları hem Covid dışı hem de Covid hastalarına yetişmeye çalışmakta aynı zamanda hastalanarak veya izolasyona girmek zorunda kalarak eksilmektedir. Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki yoğunluktan ve fiziki koşullarının yetersizliğinden dolayı hastane içi bulaş korkutucu bir hal almıştır. İnşaatı tamamlanmış olan Acil Durum Hastanesi’nin 2 aya yakın bir süredir kullanıma açılamamış olması kabul edilemez. Yeni hastanede çalışacak hekim, hemşire ve diğer personelin hazırlanmamış olması çok büyük bir ihmaldir. Pandeminin başlangıcından bu yana geçen 10 ay içinde sağlık kadroları oluşturulmuş ve Kamu Hizmeti Komisyonu eliyle atamaları yapılarak göreve başlatılmış olmalıydı. Hükümet derhal yeni sağlık çalışanlarının takviyesi ile Acil Durum Hastanesi’ni halkın kullanımına açmalıdır. Acil Durum Hastanesi’ne bugün ihtiyaç vardır, yarın geç olabilir.

banner499
3- Testlerin yaygınlaştırılması

Coronavirüs bulaşının yavaşlatılmasında testler belirleyicidir. CTP olarak ‘mermisi olmadığı için’ test yapmakta isteksiz olan UBP-HP hükümetine sürecin en başından beri sert uyarılar yapmış, sonucunda da PCR laboratuvar, laboratuvar çalışanı, test sayılarında artışlar gerçekleşmiştir. Yerel bulaşın arttığı bir dönemde PCR incelemeleri yanında test yapma stratejilerinin geliştirilmesi kaçınılmazdır. Avrupa Komisyonu Ekim ayından itibaren üye ülkelerin kullanımı için hızlı antijen testlerine 100 milyon Euro ayırdığını anons etti. Bu kapsamda Kıbrıs Rum Yönetimi aralık ayı sonundan itibaren 5 şehirde yaygın, kitlesel tarama başlattı. Bizim de kitlesel Covid-19 taramalarına acilen ihtiyacımız vardır. Cumhurbaşkanlığı, Sağlık ve Dışişleri Bakanlıkları, Avrupa Komisyonu’nun kullanıma sunduğu hızlı antijen testlerinin ülkemize gelmesi için yoğun çaba harcamalıdır. Kitlesel taramalara bugün ihtiyacımız var, yarın çok geç olabilir.

4- Aşı kampanyaları ve aşılama stratejileri

Covid-19 aşılarının hızlı, güvenli ve etkili bir şekilde yapılabilmesi için bir program gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerinin yanı sıra her ülke kendi özgül koşullarına göre aşılama politikalarını geliştirmelidir. Birçok ülkede öncelik insan yaşamının korunması hedefiyle 65 yaş üzeri kişilere, ön cephede savaşan sağlık çalışanlarına ve kronik hastalığı olanlara verilmiştir. Yapılması gereken öncelik verilen kişilere çok hızlı ulaşmak, aşıyı uygulamaktır. Ülkemizde salgın sürecinin yönetimindeki eksiklikler ve hatalar özellikle ekonomik kriz ve ekonomik kayıplar açısından oldukça derin yarıklar oluşturmuştur.  Küçük bir toplum olmamızın avantajını tam da bugünlerde kullanmalı, aşılama çalışmalarını hızlandırmalı, kayıp yaşayan iş alanlarına da aşılama programında öncelik verilmelidir. Aşılama programlarına bugün ihtiyacımız var, yarın çok geç olabilir.

5- Devletin denetim görevini eksiksiz ve adil yerine getirmesi

Sürecin başından beri hem UBP-HP hem de UBP-DP-YDP hükümetleri bulaşı önlemeye yönelik alınan tedbirlerin denetimlerini, karantina uygulamalarını  ‘insanına göre’ yaptı, halk sağlığına ciddi zararlar verdi. Denetimler eksiksiz ve adil bir şekilde yapılmalıdır. Kapandık, yeniden açıldık, şimdi yeniden kapanmanın konuşulduğu bu günlerde hükümetin anladığı şekilde ‘kapanma’yla her şeyin düzeleceğini sanmak büyük bir yanılgıdır. Hükümeti derhal aşılama, yeni hastanenin kullanıma açılması, kitlesel test, denetim konularında göreve çağırırız. Halkımızı da salgının yayılmasının önlenmesi için yapılan tüm uyarılara eksiksiz uymaya davet ederiz. Salgını bir tek gün bile kısaltmak önemlidir, hükümeti hedefleri olan eylem planlarını uygulamaya davet ederiz.” 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 4 ay Önce

Ne geçi isiniz gucunuz hayali paranoyakca korkular yaratmaya calismak guney de erken mi oldu birakin provokasyon zihniyetini ajan provakotorlugu

banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner474

banner460