banner564
banner622

Yerli üretime tam destek

Bakan Çavuş, Güzelyurt’ta yer fıstığı hasadına katılarak incelemelerde bulundu

Yerli üretime tam destek
banner598

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, Güzelyurt’ta gerçekleşen yer fıstığı hasadına katılarak incelemelerde bulundu.
Güzelyurt Belediyesi ile başlatılan işbirliği çerçevesinde bölgede tarımsal faaliyetlerin geliştirilerek çeşitliliğin artırılması ve piyasa ihtiyacının karşılanması yönünde yapılacak projeleri desteklediklerini vurgulayan Çavuş, yerli üretimin artırılması yönünde ekimi yapılan yer fıstığının ülke ekonomisine katkı sağlayacağını kaydetti.
Açıklamaya göre, Türkiye'den gelen su ile birlikte ürün yelpazesinin geliştirilebilmesine katkı sağlayabileceği düşünülen bitkilerden biri olan yer fıstığı ürününün toprak yapısını zenginleştiren bir bitki olmasında dolayı da yapılan hasadın önemine vurgu yapan Çavuş, eskiden ekimi yaygın olan ancak işçilik giderinin yüksek olması nedeniyle üretimi bitme noktasına gelen bu ürünün yeniden yaygınlaşmasına katkı sağlayabileceğine belirtti.
Çavuş ayrıca, yer fıstığı üretiminde kullanılan alet ekipmanın da ülke tarımına kazandırılması ve çiftçilerin kullanımına sunulmasının tarımsal faaliyetler açısından önemli olduğunu söyledi.

5 farklı çeşit yer fıstığı ekildi
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından Türkiye Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleşen yer fıstığı adaptasyon deneme çalışmaları çerçevesinde Güzelyurt’ta biri yerli olmak üzere 5 farklı çeşit yer fıstığı ekimi gerçekleştirilmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474