banner564

YÖK devrede

Başbakan Üstel, tüm diploma verilerinin, eksiksiz ve denetlenebilir içerikle sisteme kaydedileceğini açıkladı

YÖK devrede
banner598

Başbakan Ünal Üstel, yükseköğretim dünyasının meşru olmayan diploma elde edilmesiyle ilgili gelişmelerden olumsuz etkilendiğini belirterek, hızla sonuç alıcı adımların atılması için bürokratlarıyla birlikte çalıştıklarını söyledi. Başbakan Üstel tüm diploma verilerinin, eksiksiz ve denetlenebilir içerikle sisteme kaydedileceğini açıkladı.
“Gün konuşma değil, kalıcı, sistem özellikli çare üretme günüdür” diyen Başbakan Üstel, suçlular kim olursa olsun, yasal süreç kapsamında gerekenin yapılacağını kaydetti. Kişilerin hatalarının kurumsal yapılara mal edilemeyeceğine dikkat çeken Başbakan Üstel, kişiler nedeniyle kurumsal yapıların yıpratılamayacağını, polis örgütüne olan güveninin kişisel hatalardan dolayı sarsılamayacağını vurguladı.  

Karamsar olmaya hiç gerek yok
Yargı sistemine eksiksiz güvendiklerine işaret eden Başbakan Üstel, “Onlar işlerini yapacak, biz de sistem kurarak geleceğe sorunsuz ve sağlıklı yürünmesini sağlayacağız.” dedi.  
Başbakan Üstel, kötümser, karamsar olmaya hiç gerek olmadığını, Anayasal düzenimizin ve adalet alt yapının, güvenli, yol gösterici olduğunu vurguladı.

Gereken yapılacaktır
Başbakan Üstel’in açıklaması şöyle:
“Bir üniversite odaklı görünse de yükseköğretim dünyamız, meşru olmayan diploma elde edişiyle ilgili gelişmelerden olumsuz etkilenmektedir. Yaşananların kökleri, geçmişi bizim hükümet dönemimizin öncesine, gerilere uzansa da hükümet sorumluluğuyla, birilerini suçlamayı tercih etmiyoruz. KKTC’nin başbakanıyım ve görevim, sorunlar üzerinden politika yapmak değil, sorunların çözümünü sağlamaktır. Yükseköğretim için lokomotif sektör, denildi ancak, bu lokomotifin yoluna sağlıklı devam etmesi için yapılması gerekenler yıllarca ihmal edildi. Hızla büyüyen üniversite dünyamızda denetim yaşamsal önem taşıyor. Buna rağmen, uygulamada denetim, ihmalin de gerisinde kaldı. Yüksek Öğretim Planlama, Denetim, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu YÖDAK’ın yasal yükümlülüklerini insan kaynağı ve bilişim, teknolojik alt yapı yetersizliği nedeniyle yapamadığını ilgi duyan herkes gördü. Ancak uzun yıllardır yetersizliği giderici adımlar atılmadı. Bilginin en önemli kaynaklarından biri olan üniversitelerimizde, en temel bilgilere ulaşımda sorun olduğunu yaşayarak gördük. Üniversitelerimizde öğrencilerle ilgili doğruluğu tartışılmaz bilgiye ulaşmamız gerekir.
Yine diplomaları kaynağı olan ders bilgileriyle bilmek koşuldur. Başbakan olarak, hızla sonuç alıcı adımların atılması, hareket halinde olunması için bakan arkadaşlarım ve bürokratlarımızla çalışıyoruz. Gün konuşma değil, kalıcı, sistem özellikli çare üretme günüdür. Suçlular her kim olursa olsun, yasal süreç kapsamında gereken yapılacaktır. 

YÖK’ten teknik destek talep ettik
“Kişilerin hataları, kurumsal yapılarımıza mal edilemez” diyen Üstel şöyle devam etti:
“ Kişiler nedeniyle kurumsal yapılarımız yıpratılamaz. Polis örgütümüze olan güven, kişisel hatalardan dolayı sarsılamaz. Yargı sistemimize eksiksiz güveniyoruz. Onlar işlerini yapacak, biz de sistem kurarak geleceğe sorunsuz ve sağlıklı yürünmesini sağlayacağız. Bu çerçevede ilk etapta, olanak yetersizliği olan YÖDAK’a diplomaları inceleme ve takip için Anavatan Türkiye’nin en önemli kurumsal yapılarından olan Yükseköğretim Kurulu YÖK’ten teknik destek talep ettik. Konularımıza her zaman, çözüm üretme yönünde ilgi gösteren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz’ın duyarlılığı sonucu talebimiz, gecikmesiz olumlu karşılanmıştır.”

Alt yapı kurulacak
“Hızlı bir şekilde YÖK’ün teknik desteğiyle, KKTC’de gerekli alt yapı kurulacak. Yaklaşık bir ay sonra üniversitelerimiz, beş yıl geriden günümüze kadar tüm diploma verilerini, eksiksiz, denetlenebilir içerikle sisteme kaydedecektir. Devamında kademeli olarak daha gerilere yönelik diploma bilgileri ortak sisteme konulacaktır. Kötümser, karamsar olmaya hiç gerek yoktur. Anayasal düzenimiz ve adalet alt yapımız, güvenilirdir, yol göstericidir.” 

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2024, 09:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish Power
Turkish Power - 2 ay Önce

YOK topa girdiyse usulsuz yatay gecisler kayitlar halen okuyanlar ve mezunlar ayvayi yedi

Doğru Söz
Doğru Söz - 2 ay Önce

Millet aldatılıyooooooor. Diploma ne boka yarar? İş başvurusu ve bazan da terfi işlerine. Eeee benim namussuz milletim, kamunun çoğunluğu geçici adı altında gaggaryalarla dolduruldu. Daha geçenlerde KIBTEK e üçlü çete ( kimisi hükümet der) tarafından gaggaryalar istihtam edilmedi mi? Onlarin çoğu ortaokulu bile hakkı ile bitirmekten aciz.

Doğru Söz
Doğru Söz - 2 ay Önce

Anlamadım! Siz iktidarsız mısınız da başkası yapsın diyorsunuz? Yoksa başkası cezalandırırsa size küsme olmıyacağı için mi başkasına cezalandırtacaksınz? Yoksa biz devrettik bize sormayın gayrı kaçamağı mı? Yoksa top çevirip zamana mı oynamak bu!

Doğru Söz
Doğru Söz - 2 ay Önce

Eeey ahali soruyorum: Diploma araç komu hedef iken sizce sahte diploma mı, yoksa yandaşı keyfi kamuya almak mı daha çirkefce? Bence ikisi kabul edilemez çirkeflikler.

Ck
Ck - 2 ay Önce

Herşeyi Türkiye'den beklersiniz !!!!

Hasan Nuri
Hasan Nuri - 2 ay Önce

YÖK’ün Diplomaları Nasıldır Acaba ??

SIRADAKİ HABER

banner608

banner474