banner564

Yollar yetersiz kaldı

İnşaat Mühendisleri Odası, artan motorlu araç sayısının endişe verici olduğuna dikkat çekti

Yollar yetersiz kaldı
banner598

İnşaat Mühendisleri Odası son zamanlarda ülkede artan motorlu araç sayısının endişe verici olduğuna dikkat çekerek, yolların taşıma kapasitesinin üzerine çıktığını belirtti.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İMO Başkanı Abdullah Ekinci artan trafik kazalarının nedenini taşıt sayısının gün geçtikçe artmasına bağladı.
Ekinci, artan araç sayısının yarattığı sorunların daha etkili bir şekilde çözüme kavuşturulması ile ülkedeki yaşam kalitesinin de artabileceğini söyledi.
Her geçen gün artan araç sayısının yollara ciddi bir yük getirdiğini  ifade eden Ekinci, “Kara yollarına çıkan taşıt sayısının artmasıyla birlikte trafik yoğunluğu artmakta ve trafik kazaları da çoğalmaktadır. Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılabilen trafik kazaları çok farklı şekillerde meydana gelebilmekte, kimi zaman bireylerin geçici veya kalıcı sakatlanmalarına ya da ölümlerine neden olabilmektedir. Trafik kazaları, toplumsal bir problem haline gelmiş durumda ve sürücülerin bilinçlendirilmesi ve trafik güvenliği önlemlerinin alınması gerekmektedir.’’ dedi.

Önemli kayıplar veriliyor
Artan trafik kazalarının ekonomik ve sosyal yapı üzerinde önemli kayıplara neden olduğunu belirten Ekinci, ekonomik kayıpların zamanla telafi edilebileceğini ancak, sosyal ve toplumsal kayıpların telafisinin mümkün olmadığını savundu.
Ekinci, trafik kazalarının oluşma şekli ve trafikle ilgili farkındalık düzeyine bakıldığında, genel olarak trafik eğitimi konusunda çok daha ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti. Konuyla ilgili  gereken tüm önlemlerin hükümet tarafından ivedi bir şekilde ele alınması gerektiğini söyleyen Ekinci, daha etkin trafik politikalarının geliştirilmesinin önemine dikkat çekti.
Ekinci birçok yol yapımının halen tamamlanmadığına ve aydınlatmada da ciddi sorunlar yaşandığına dikkat çekti.
Yol güvenliği eksik ve/veya yetersiz kalmış, bakım ve onarım bekleyen yolların ivedi şekilde ele alınması gerektiğini söyleyen Ekinci, tamir edilmeyen yolların araçların daha fazla yıpranıp, arızalanmasına  neden olduğunu ve sürücülerin ani manevralar yapması ile bu durumun trafik güvenliğini önemli ölçüde etkilediğini vurguladı. 

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2024, 09:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
ABDI KELES
ABDI KELES - 2 ay Önce

Yollarin yetersiz kaldigini bilmeyen yok ama bunu onleyecek bir calisma da yok .Her geleni adaya aliyorsunuz,sonra da bol bol vatandaslik veriyorsunuz. Asiri nufus artisindan dolayi ne yollar,ne elektrik ne de su yetersiz oluyor. Bunun suclulari belli degil mi?

Doğru Söz
Doğru Söz - 2 ay Önce

Seninkisi, adresi şaşırtma taktiği. Ne yani , ha babam de babam yabancılara inşaat yapacaksın. Satacaksın. O tamam! Ama ev alan yabancılar araba almadan uçarak mı tedavülde olacak. Esas suçlu gelecek plânı bu toplum üzerine olmayan Hükümet. Sonra da doyumsuz inşaat sektoru. Plânsız, kişisel menfaatci bir devlet yönetimi işte bu.

Doğru Söz
Doğru Söz - 2 ay Önce

Ülkenin tüm köyleri büyüye büyüye birleşti. Bu kafa (sızlık) ile 10 bilenefin 20 yıla kadar Lefkeden Magosaya tüm yerleşim alanları birleşmiş olacak. Enine yayılma bir yana merkezi eski yerleşim alanları dikine dikine da büyüyor. Malta gibi ülke tamamen evlerden oluşacak. O ahmaklar Katolik olmaktan, biz ahmaklar doyumsuz ve plânsiz olmaktan, daha doğrusu TC nin plânı olmaktan saçma sapan bir yolda gidiyoruz.

Doğru Söz
Doğru Söz - 2 ay Önce

Seninkisi baskın hırsız ev sahibini bastırır anlayışı. Esas suçlu Hükümet edeneyenler. İnsanları ve geleceğı değil menfaati düşünenler. İnşaat sektörü de plânsızliktan en çok kazanan sektör. 2. si de oto galerileri. Yani UBP ağababaları.

SIRADAKİ HABER

banner471

banner474