banner564

‘Atılacak adımlar belli’

Rum Başsavcısı, Akan Kürşat kararını eleştirenlere tepki gösterirken, Dışişleri Bakanı Kombos “Kürşat’la ilgili karar gelecekte yapacağımız icraatları etkilemez” dedi

‘Atılacak adımlar belli’
banner598

 Rum Kaza Mahkemesi’nin, iddia makamının tek tanığının ölmesi üzerine Kıbrıslı Türk Avukat Akan Kürşat hakkındaki cezai kovuşturmayı erteleme kararına Rum tarafından gelen tepkilere son noktayı Rum Başsavcı Yorgos Savvidis koydu.
   Alithia’nın “Başsavcı Bitiş Düdüğünü Çaldı” başlıklı haberine göre Savvidis, Hukuk Dairesi’nin mahkemeye sunduğu beyanın son derece açık ve aydınlatıcı olduğuna işaret etti.
   Hukuk Dairesinin mevcut ifadeleri değerlendirdiğini ve cezai kovuşturmanın ertelenmesi kararını gündeme getiren sebepleri Lefkoşa (Rum) Kaza Mahkemesine detaylı olarak beyan ettiğini söyleyen Savvidis, “Mahkemeye sunulan beyanın son derece açık ve aydınlatıcı olduğunu düşünüyorum. Hukuk Dairesinin bu davadaki uygulama şeklini eleştirenlerin, en azından Mahkemede ne söylendiğini okumasını öneririm.” dedi.

Kombos devrede

   Politis, “Kombos: Planlamalar Kürşat Yüzünden Etkilenmez” başlıklı haberinde Rum Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos’un, Kürşat hakkındaki erteleme kararı ve bu kararın, Rum yönetiminin KKTC’deki eski Rum malı alım-satımlarını engellemek için düşündüğü önlemler için bir emsal yaratıp yaratmadığı sorusuna “Hukuk Dairesinin Akan Kürşat hakkındaki dünkü kararı Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yaklaşımını etkilemez.” cevabını verdi.
   Hukuk Dairesinin gerekçeli açıklamasının, kararın sebeplerini açıkça ortaya koyduğuna işaret eden Kombos “Karar gelecekte yapacağımız icraatları etkilemez” dedi.
   Rum yönetiminin Hukuk Dairesi ile birlikte çalışacağı diğer önlemler ve önceki yıllarda kullanılması ihmal edilen bazı enstrümanların aktifleştirilme ihtimali sorulduğunda ise “Önceki gün Hukuk Dairesinde, çerçevenin ileri götürülmesi ve uygulanmasıyla ilgili bütün yetkililerin katıldığı bir toplantı gerçekleştirdik.” diye konuştu. Kombos, bundan sonra atılacak adımlar konusunda Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’e bilgi verileceğini de ekledi.
   DİSİ ve Meclis Başkanı Annita Dimitriu ise Kürşat hakkındaki mahkeme kararını kendilerinin değil adaletin hükmü olduğunu söyledi. Dimitriu, meselenin siyasi boyutuna değinirken “Tek yol Kıbrıs sorununun çözümü” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474