banner556

Çözüme destek

AKEL lideri Kiprianu, Yunanistan Başbakanı Mitsotakis’le Kıbrıs’taki son gelişmeleri ele aldı

Çözüme destek

 Rum Komünist AKEL Partisi Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Atina’da temaslarda bulunduğu bildirildi.

   Alithia gazetesi, Kiprianu’nun dün Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile bir araya gelerek, KKTC’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Kıbrıs sorunundaki çözüm perspektifini ve Doğu Akdeniz’deki “Türk tahriklerini” görüştüklerini yazdı.
   Habere göre Kiprianu, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Yunanistan Başbakanı ile yapılan görüşmelerin her zaman büyük önem arz ettiğini kaydederken, Rum tarafının önceliğinin, Türk tarafınca müzakere çerçevesinin değişmesi için gösterilen çabayla mücadele etmek olması gerektiğini söyledi.
     Haberde, Miçotakis’in ise Yunan Hükümeti’nin Kıbrıs sorununa iki toplumlu ve iki kesimli federasyon zemininde, adil ve kalıcı bir çözüm bulunabilmesi için gösterilen çabaya destek verdiğini söylediği kaydedildi.
   Gazete, Kiprianu’nun Miçotakis ile görüşmesinden önce Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüştüğünü belirtti.
  Habere göre Kiprianu, Dendias ile görüşmesinde, son gelişmelerin ardından durum değerlendirmesi yaptıklarını ve özlü müzakerelerin uzlaşılmış zeminde yeniden başlamasıyla ilgili artan zorluk derecesini ele aldıklarını söyledi.
    Kiprianu, tüm bunlara rağmen Türk tarafının uzlaşılmış çözüm zeminine saygı göstermesi için çabalamaktan ve Kıbrıs sorununda çözüm için özlü müzakerelerin yeniden başlamasından başka seçeneğin bulunmadığını kaydetti. 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2020, 11:18
banner560
YORUM EKLE
YORUMLAR
xyz
xyz - 2 yıl Önce

yurru bos tipleme

SIRADAKİ HABER

banner464

banner468