banner564

Güney, Yunanistan’ı ‘B’ kategorisine aldı

Yunanistan’ı ‘B’ kategorisine geçirince eleştirilere hedef olan Rum Sağlık Bakanı duygusal açıklama yaptı

Güney, Yunanistan’ı ‘B’ kategorisine aldı
banner598

   Rum Sağlık Bakanı’nın, Anavatan Yunanistan’ı “A” kategorisinden “B” kategorisine düşürmesi, Atina’da ve Güney Kıbrıs’ta tepkilere yol açtı. Saldırıların hedefi haline gelen Bakan Konstantinos Yuannu “Bu kararı kalbimiz sızlayarak, mecburiyetten aldık” dedi

   Alithia gazetesi, Yunanistan’daki vaka sayısındaki artış ve Yunanistan’dan Güney Kıbrıs’a giden yolcularda Korona virüs vakalarının tespit edilmesinin, ülkenin gelişlerde negatif PCR testi istenen ülkeler kategorisi olan “B” kategorisine düşürülmesine sebep olduğunu vurguladı.
   Yunan basınının bu konuya geniş yer verdiğini belirten gazete, Rum Sağlık Bakanı Konstantinos Yoannu’nun konuya ilişkin açıklamasında “bu kararı kalbimiz sızlayarak, mecburiyetten aldık” dediğini aktardı.
Yunanistan Sağlık Bakanı Haris Teoharis ise yaptığı açıklamada, Rum hükümetinin kararını “yanlış bir karar” şeklinde nitelendirdi.
   Yunanistan’ın birçok ülkeden çok daha emniyetli olduğunu öne süren Teoharis, ülkesinin B Kategorisinde olmasının “mantıklı ve doğru olduğunu düşünmediğini” ifade etti.
   Gazete, Rum hükümetinin Yunanistan’ın düzeyini düşürmesinin ardından Güney Kıbrıs’tan Yunanistan’a yönelik birçok uçuşun iptal edilmeye başlandığını, uçak şirketlerinin de uçuşlarını seyrekleştirdiklerini duyurduklarını aktardı.
   Öte yandan, Rum Sağlık Bakanlığı, 2 Ağustos tarihinden önce Yunanistan’a seyahat eden ve 6 Ağustos tarihinden sonra Güney Kıbrıs’a dönecek “Kıbrıs vatandaşı” ve Güney Kıbrıs’ta daimi olarak ikamet etmekte olanların ücretsiz PCR testine tabi tutulacaklarını da açıkladı.

İngilizler her şeye rağmen geliyor

   Gazete bir diğer haberinde ise, Güney Kıbrıs’taki havaalanlarında önceki gün yaşanan yoğunluk ve karmaşa sonrasında Rum yetkili makamlarının bazı ek önlemleri uygulamaya geçirdiğini yazdı.
Gazete, Rum Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Yannis Karusos ile Rum Polis Genel Müdürü Stelios Papateodoru’nun Larnaka Havaalanı’nda incelemelerde bulunarak bir toplantı gerçekleştirdiklerini, toplantıda havaalanlarında uygulanacak yeni tedbirlerin kararlaştırdıklarını aktardı.
   Habere göre, Karusos konuya ilişkin açıklamasında, havaalanlarındaki yolcu yoğunluğunun her geçen gün artmakta olduğunu, günlük ortalama 8 bin 500 yolcuya hizmet verme noktasına geldiklerini belirterek, önceki gün yaşanalar gibi bazı sorunların yaşanmasının normal olduğunu ifade etti.
Önceki gün sosyal medyada yer alan görüntüleri doğrulayan Karusos, geçtiğimiz Pazartesi günü Larnaka havaalanına 50 uçuş gerçekleştiğini ve herhangi bir sorun yaşanmadığını belirtti.
İngiltere’den gelen uçaklarda büyük bir yoğunluk gözlemlendiğini, yolcuların sorularını yanıtlaması için hizmete konulan telefon numarasına sadece 2 saatte 12 bin arama geldiğini ifade eden Karusos, alınan önlemleri ise, havaalanlarında görevli emniyet mensupları ve sağlık personelinin sayıları ile pasaport kontrol noktalarının sayılarının arttırılması şeklinde sıraladı.
   Karusos, ekspres kontrol noktalarının yeniden uygulamaya konmasının da gündeme alındığını ifade ederek, gerekmesi halinde başka önlemleri de uygulamaya koyacaklarını vurguladı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473