banner556

Kapanma sürecek

Güneydeki önlemlerin bir hafta daha uzatılması tepkilere yol açtı

Kapanma sürecek

  Güney Kıbrıs’ta bir ay süreyle uygulanan kapanmanın bir hafta daha uzatılması yönündeki karar, özellikle serbest meslek sahiplerinden sert tepki gördü.

   Fileleftheros gazetesi, “Ayak Üstü Kararlar – Okullar ve Perakende Ticarette Kapanmanın Bir Hafta Daha Uzatılması Yönünde Ani Karar – Son Dakika Değişikliği” başlıkları altında verdiği haberde, Rum hükümetinin okulların ve perakende satış yapılan ticarethanelerin açılışını bir hafta daha ertelediğini yazdı.
   Gazete, Rum hükümet yetkilileri ve sağlık kurulu üyelerinin son birkaç gündür yaptıkları açıklamalarla, Güney Kıbrıs’ta uygulanan önlemlerin gevşetileceği, okulların ve perakende satış yapan yerlerin 1 Şubat Pazartesi açılabileceği izlenimi ve beklentisini yaratmalarına karşın, ani bir karar değişikliğiyle kapanmayı bir hafta daha uzatıldığına dikkat çekti.
   Habere göre alınan karar uyarınca, perakende ticaretle uğraşan yerler ve özel şirketler bir hafta daha kapalı kalırken, okulların açılması ise 8 Şubat tarihine ertelendi.

Berber ve kuaförlere izin

   Rum Bakanlar Kurulu’nun 1-15 Şubat tarihleri arasında bazı kısıtlamaların kaldırılması kararını da aldığını aktaran gazete, kararlara göre, Pazartesi gününden itibaren berber, kuaför ve güzellik salonlarının açılmasına, özel işletmelerde fiziki olarak görevi başında bulunabilecek personel sayısının yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkarılmasına, en fazla iki kişinin birinci derece akrabalarını (anne, baba, çocuk, damat, gelin, kayınpeder, kayınvalide, torun, dede, nene) ev içinde ziyaret edebilmelerine izin verileceğini belirtti.
   Sokağa çıkabilmek için kişi başı en fazla iki SMS’le izin alınması şartı devam ettirilirken akşam 21:00 ila sabah 05:00 saatlerinde geçerli olan sokağa çıkma yasağının da devam etmesi kararlaştırıldı.
Gazete, Trodos’ta yaşanan yığılmayı göz önüne alan hükümetinin, dağlık bölgelerde yürüyüş ve antrenman için izin verilebilmesi kararını kaldırdığını da belirtirken, 8 Şubat 2021 Pazartesi tarihinden itibaren ise, okulların açılması, kiliselerde en fazla 50 kişinin katılımıyla yapılacak ayinlere izin verilmesi ve diğer bazı gevşemelerin uygulanmasının öngörüldüğünü vurguladı.

Küçük işletmeler rahatsız

    Rum hükümetince alınan kararların, kapalı kalma süreleri uzatılan mağaza ve dükkan sahiplerinin tepkisini çektiğini, orta ve küçük işletme sahiplerinin, açılış tarihinin alışveriş merkezleriyle aynı zamana çekilmesinin arkasında büyük işletmelerin baskısı olduğu iddiasında bulunduklarını aktaran gazete, kapalı kalınacak sürenin uzatılmasının ekonomik anlamda dükkan sahipleri için büyük sorunlar yaratacağı uyarısında bulunulduğunu belirtti.
   Haberde, 1 Şubat tarihinden itibaren iş yerlerine dönecek çalışanların ise Güney Kıbrıs’ta oluşturulan 51 noktada ücretsiz “rapid test” yaptırmalarının gerektiği de vurgulandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner472