banner493

‘Adalet ve eşitlik olmalı’

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs'ın gerçeklerine göre bir anlaşma istediklerini belirtti

‘Adalet ve eşitlik olmalı’
banner432

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, adalet, eşitlik ve Kıbrıs'ın gerçeklerine göre bir anlaşma istediklerini belirtti.
Elazığ'da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye'nin basın kuruluşlarına açıklamalarda bulundu.
Tatar, "Kıbrıs 'ta adalet ve eşitlik istiyoruz. Kıbrıs'ın gerçeklerine göre bir anlaşma istiyoruz" dedi.
Kıbrıs 'ta bir anlaşmanın yan yana yaşayan iki ayrı devletin işbirliği ile mümkün olduğuna vurgu yapan Tatar, müzakere yoluyla varılacak bir anlaşmanın herkesin faydasına olacağını ancak federasyon defterinin kapandığını kaydetti.

İlhan'ın ailesinin kabirlerini ziyaret etti
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, önceki gece saat 22.00 sıralarında vardığı Elazığ'da yoğun ilgi gördü.
Tatar, Kıbrıs’ta Kanlı Noel saldırılarında eşi ve çocukları Rumlar tarafından katledilen Emekli Tuğgeneral Nihat İlhan'ın ailesinin kabirlerini ziyaret etti.
Tatar, kabirlere KKTC’den götürülen toprak bıraktı. Tatar ayrıca, Emekli Tuğgeneral İlhan’ın evini de ziyaret etti.

Değerlendirmelerde bulundu
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Elazığ'da bazı yerel kanallarda değerlendirmelerde bulundu.
Kanal 23 ve Kanal Fırat'a konuk olan Tatar, “Kıbrıs davasında tek çarenin egemenlik olduğunu” vurguladı.
"Tek çare federasyon diyorlar, yanlış... Ben Denktaş okulundan geçtim. Her zaman Devletten, Türklükten, Türkiye ile yakın ilişkilerden yana oldum" diyen Tatar, Kıbrıs'ta bir çözüme ulaşılması halinde, Türkiyesiz olarak Avrupa Birliği içerisinde yer alacağını düşünenlerin büyük bir "gaflet" içerisinde olduğunu belirtti.
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasidis'in hala EOKA'yı övdüğüne işaret eden Tatar, eşitlik temelinde federasyon tezinde eşitliğin lafta olduğunu kaydetti.
Annan Planı sürecine de değinen Tatar, Türklerin plana "evet" ve Rumların "hayır” demesine rağmen, Rum tarafının AB'ye alınmasının büyük bir haksızlık olduğunun altını çizdi.

Türkiye ile davamız ortaktır
Muhalefetin hala daha kendisini "Türkiye'nin papağanı, kayyumu" gibi sözlerle eleştirdiğini anlatan Tatar, "Bana büyük bir yanlış yapıyorlar ama ben onlara meydanı bırakmam. Türkiye'nin arkamda olması çok önemlidir çünkü bizim davamız ortaktır.
Türkiye ile elbette beraber yürüyeceğiz. Kıbrıs'ta ve Doğu Akdeniz'de davamız ortaktır. Bizim en büyük gücümüz Türkiye ile aramızdaki bağlardır. Pandemi bittikten sonra bağlarımızı daha da güçlendireceğiz" ifadelerini kullandı.
Kıbrıs Türk halkının Türkiye üzerinden her yere açılabildiğini ifade eden Tatar, son nefesine kadar Kıbrıs Türk halkının bekası ve güvenliği için mücadele edeceğini ve rakiplerinden farkının da bu olduğunu söyledi.
20 Temmuz Barış Harekatı'nın yıldönümünün yaklaştığını hatırlatan Tatar, 20 Temmuz'un Kurban Bayramı'nın ilk gününe denk gelmesi nedeniyle iki bayramın birlikte kutlanacağını belirtti.

Asla izin vermeyiz
20 Temmuz'da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekibinin Kıbrıs'ta olacağını da anımsatan Tatar, "20 Temmuz'da Kıbrıs'tan dünyaya çok önemli mesajlar verilecek" dedi.
"Avrupa Birliği oyunu" ile Kıbrıslı Türkler ile Türkiye'nin bağlarının kopartılmaya çalışıldığını anlatan Tatar, "Biz Kıbrıs Türk milliyetçileri, hiçbir zaman Kıbrıs ile Türkiye'nin bağlarının kopartılmasına izin vermeyiz. Halka doğru mesajları vermeye devam etmemiz lazım. Bölgedeki dengelere baktığımızda, bizim Türkiye ile beraber hareket etmemiz lazım" ifadelerini kullandı.
Maraş ile ilgili sorulan sorular üzerine Tatar, Maraş'ın parkları, sahili ve kamusal alanlarının TC Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da desteği ile halkın ziyaretine açıldığını aktardı.

Siyasi tanınma bir gün elbet olacak
Tatar sözlerine şöyle devam etti:
"Maraş iadesi artık gündemden kalkmıştır. Maraş zaten Türk vakıflarına aittir. 46 yıl daha orasının kapalı kalması kabul edilemez. Orası geçmişte çok önemli bir turizm merkeziydi ve şu anda pandemiye rağmen çok sayıda ziyaretçisi var. Şimdiden KKTC'nin en önemli cazibe merkezlerinden biri haline geldi" şeklinde konuştu.
KKTC'nin tanınması ile ilgili sorular üzerine Tatar, "Siyasi tanınma bir gün elbet olacak. Şu anda her türlü bağımız var. Biliyorum ki, Türkiye Cumhuriyeti de her yerde bunun çalışmasını yapıyor. Ancak, Türkiye'ye yakın ülkeler KKTC'nin tanınması konusunda devamlı tehdit altındalar" dedi.
Elazığ ziyaretiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Tatar, Elazığ ile Kıbrıs Türk halkının büyük bağları olduğunu, bunların arasında en önemlilerinden birinin de Kanlı Noel olaylarında gerçekleşen baskında ailesi katledilen Binbaşı Nihat İlhan olduğunu belirtti.
Nihat İlhan'ın ailesinin 1963 olaylarında Kıbrıs'ta katledildiğini anımsatan Tatar, bugün ailenin mezarlarını ve Nihat İlhan'ın evini de ziyaret edeceğini belirtti.

Özcihan’ı kutladı
Bu arada Tatar, Türkiye’nin Kütahya ilçesinde düzenlenen U18 Türkiye Şampiyonası’nda, 100m kategorisinde Türkiye birincisi gelen Kıbrıslı Türk sporcu Taygun Artan Özcihan’ı kutladı.

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner474

banner460