banner564

Doğru teşhis

banner587

Bakan Taçoy, “Sadece inşaatlarda değil her alanda iş sağlığı ve güvenliğine dikkat edilmeli” dedi

Doğru teşhis
banner598

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Çalışma Dairesi tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları Geliştirme Çalıştayı yapıldı.
İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları Geliştirme Çalıştayı, Paradise Park’ta düzenlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ile Çalışma Dairesi Müdürü Sezgi Çobanoğlu Ballı, Çalıştay’ın açılış konuşmalarını yaparken; Yakın Doğu Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Program Koordinatörü Aziz Gürpınar, KKTC’de iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının tarihsel gelişimi ile ilgili sunum yaptı.
Çalıştayda; inşaat sektörü grubu, Ticaret Odası grubu, Sanayi Odası grubu, Otelciler Birliği grubu, İSG Eğitim Kurumları ve İS-BİR grubu, sendikalar grubu, Milli Eğitim Bakanlığı ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı sunumları gerçekleşti. Çalıştay değerlendirmesi için soru-cevap bölümünün ardından ise saat 16.30’da katılımcılara teşekkür belgelerinin verilmesi ile Çalıştay sona erdi.
Taçoy: Her iş kazası duyduğumda yüreğim burkulur
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, iş sağlığı ve güvenliğinin önemine vurgu yaptı ve konunun adaptasyonu için birçok adım atmaya çalıştığını söyledi.
Sadece inşaatlarda değil her alanda iş sağlığı ve güvenliğine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, sokakta mendil satan çocuklardan bahseden Taçoy, “Bu hem yanlış, hem yasa dışı, hem de tehlikeli… Buna benim sadece seyirci kalmam kadar aksi bir olay olamaz. Bu hem benim vicdanımı sızlatır hem de yaptığım işe karşı olan saygımı yitirmemi sağlar” dedi.
Çalıştay katılımcılarına “Sizlerin tecrübesi bizlerin ufkunu daha ileriye taşır ve belki başka konuları da gündeme getirir” diye seslenen Taçoy, bir insanın işteki bir yanlışından dolayı ömür boyu ızdırap çekebileceği, işvereninin ise ömür boyu vicdan azabı çekebileceği uyarısında bulundu.
Dijitalleşme yolunda da bazı adımlar attıklarını anlatan Taçoy, müfettişlerin saha çalışmalarında akıllı telefonlarından kullanabilecekleri uygulama yaratmaya çalıştıklarını kaydetti.
İş sağlığı ve güvenliği eğitiminin okullarda başlamasının önemine değinen Taçoy, geçen yıldan itibaren bu eğitimin verilmeye başlandığını anımsattı.


Ballı: Beklentimiz oldukça yüksek
Çalışma Dairesi Müdürü Sezgi Çobanoğlu Ballı ise konuşmasında, iş dünyası için de sağlığın önce geldiğini vurguladı.
Üretim sürecinin sürekliliği için en önemli unsurun sağlıklı kalabilmek olduğunu ve her sektörde iş sağlığı ve güvenliğinin en fazla gözetilmesi gereken konu olduğunu belirten Ballı, bu konuda devletlere, işverenlere, çalışanlara, sendikalara ve meslek örgütlerine önemli görevler düştüğünü kaydetti.
Ballı, tüm paydaşların bir araya gelerek bilinçlenmenin sağlanması, sorumluluğun dağıtılması ve etkin bir denetim mekanizmasının kurulması konularında uzlaşması gerektiğini anlatarak, “Bizim gördüğümüz kadarıyla işte bu noktada, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de hala devam eden bazı eksikliklerimiz, aksaklıklarımız, yapmamız gerekenler vardır. Dolayısı ile tüm paydaşların bir araya geldiği bu çalıştaydan beklentimiz oldukça yüksektir” dedi.
Ülkedeki iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasal mevzuatlardan bahseden Ballı, ülkede sertifikalandırılmış 148 iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olduğu ve her yıl bu sayının arttığı bilgisini de aktardı.
2022’de 7 ölümlü kaza oldu
2022 yılında 7’si ölümle sonuçlanan 334 iş kazası, 2023 yılının Nisan ayına kadar ise 3’ü ölümle sonuçlanan 148 iş kazası yaşandığını bildiren Ballı, “Biz bu rakamları en az seviyeye indirmek istiyoruz, bu konuda üzerimize düşenleri yapmakta kararlıyız” dedi.
Ballı konuşmasının sonunda, çalıştayın organize edilmesine katkı koyanlara ve katılımcılara teşekkürlerini sundu.
Açılış konuşmalarının ardından, Yakın Doğu Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Program Koordinatörü Aziz Gürpınar, KKTC’de İş Sağlığı ve güvenliği mevzuatının tarihsel gelişimi ile ilgili sunum yaptı. Çalıştay, saat 16.30’da katılımcılara teşekkür belgelerinin verilmesi ile sona erdi. 

banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473