banner564
banner622

Ercan ve elektrik

Başbakan Üstel, kamu çalışanları ve emekli maaşlarının yarın ödeneceğini, bayram tatilinin Salı gününden başlayacağını açıklarken, seçimden sonraki önceliklere dikkat çekti

Ercan ve elektrik
banner598

Başbakan Ünal Üstel, dün Diyalog Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Reşat Akar başkanlığındaki Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyelerini kabul etti.
Kabulde önemli açıklamalarda bulunan Üstel, kamu çalışanları ve emekli maaşlarının yarın ödeneceğini, bayram tatilinin Salı gününden başlayacağını söyledi. Su ve enerjide önemli projelerin hayata geçeceğini belirten Üstel, medyadaki sorunlara da değindi. 
Başbakan Ünal Üstel, önümüzdeki günlerde oluşturacakları komitede medyanın sorunlarını ele alacaklarını, basının da temmuz ayında açıklanacak ekonomik pakete dahil edilmesiyle ilgili çalışma yapılacağını açıkladı. 

Akar: Doğru siyaset için doğru medya lazım
Kabulde ilk sözü alan Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Reşat Akar, yeni yönetimin ilk ziyareti Başbakan’a gerçekleştirdiğini söyledi.
Ülkenin birçok açıdan sıkıntılı bir süreçten geçtiğini, medyanın tarihin en kötü dönemini yaşadığını ifade eden Akar, Kıbrıs Türk medyasını “freni patlamış arabaya” benzetti.
Sektörün sorununun sadece ekonomi olmadığını ifade eden Akar, denetimsizlik ve sistemsizlikten söz ederek, “İsteyenin istediğini yazabildiği, isteyenin istediğine küfredebildiği bir medya yaratıldı. Çok ciddi iddialar var, zarf alarak yayın yapan, haber yapan, çamur atan ya da öven yayınlar var… ” dedi.
Bir ülkede doğru, güvenilir medya olmazsa siyasetin de doğru gidemeyeceğini, düzelmeyeceğini kaydeden Akar,  “Doğru siyaset için doğru medya lazım. Şu anda böyle bir medyanın varlığından söz edemem. İşini tam yapanlar, gece gündüz çalışanlar var ama yeterli değil” şeklinde konuştu.
İnternet gazetelerinin de ulusal medya gibi kayıt altına alınması gerektiğini vurgulayan Reşat Akar, “Bir milyon 200 bin nüfuslu Güney Kıbrıs’ta 4 gazete var. Bizdekilerin sayısını kimse bilemiyor. Basılmayan 10’larca gazete var. İnternet gazeteciliği yapılacaksa bunların da kayıt altına alınması ve denetlenmesi lazım aksi halde bu mesleği doğru dürüst yürütenlere büyük haksızlık yapılmış olur” şeklinde konuştu.

Bu şartlarda televizyon yayıncılığı yapmak da zor
KKTC’de 400 küsur gazeteci olduğundan söz edildiğini ancak haber yazacak muhabir bulamadıklarını söyleyen Akar, yetişmiş gazetecilerin devlet bünyelerine geçtiğini, gazetelerin içlerinin boşaldığını dile getirdi.
Televizyon yayıncılığı konusunda da konuşan Akar, ulusal televizyon kanallarının Türksat uydu ücretleri için aylık 10 bin dolar ödediğini kaydederek, Türkiye’nin bu rakamları aşağıya indirmesini beklediklerini ancak bunun olmadığını söyleyerek, “Bu şartlarda televizyon yayıncılığı yapmak da zor” dedi.
Yardımdan yana olduklarını, ancak her isteyene yardım yapılmasını doğru bulmadıklarını kaydeden Akar, profesyonel olarak bu işi yapan medya kuruluşlarının birtakım şartlarla desteklenmesi gerektiğini söyledi. 

Tünelin ucunda ışık göremiyorum
Medya profesyonelleri desteklenmezse sektörün başka yönlere kayabileceğini de söyleyen Akar,  "Biz direniyoruz ama ben tünelin ucunda ışık göremiyorum” dedi.
Reklamlarla ilgili konuşan; ülkede faaliyet gösteren Türkiye bankalarının, Türkiye firmalarının ve GSM operatörlerinin Kıbrıs Türk basınına reklam vermediğini söyleyen Akar, ekonomik zorlukların medyanın bir yerlere bağımlı olmasına neden olduğunu belirtti.
Akar, hükümetin medyayla ilgili önlem alma gündemi olursa Başbakan’la yeniden bir araya gelmeye hazır olduklarını da söyledi.

Üstel: Medyanın sorunları masaya yatırılacak
Başbakan Ünal Üstel, Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti yeni yönetim kuruluna görevinde başarı dileyerek, Cemiyet Başkanı Reşat Akar’ın çok değerli ve başarılı bir gazeteci olduğunu söyledi.
Üstel, medyanın ülkelerin vitrini olduğunu, hükümetin medyaya önem verdiğini vurguladı. Başbakan Üstel, önümüzdeki günlerde komite oluşturularak medyanın sorunlarının masaya yatırılacağını kaydetti.
Yayın Yüksek Kurulu Yasası’nın tüzüklerinin hazırlandığını kaydeden Üstel, yasada varsa eksik yönler bunu gazetecilerle tadil etmeye hazır olduklarını söyledi.
Tüm kurum kuruluşlar ve paydaşlarla konuşarak, talepleri değerlendirdiklerini ve yola ona göre çıktıklarını belirten Başbakan Ünal Üstel, geçtiğimiz günlerde ilkini açıkladıkları ekonomik paketin ikincisini de temmuzda kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti. 
Üstel, medyada prim desteğinin nasıl verilebileceğiyle ilgili çalışma yapılacağını, ikinci pakete bunun da dahil edileceğini ifade ederek, hükümetin üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

Ercan’da deneme uçuşları 10 Temmuz’da başlayacak
Hükümetin, istikrarın devamı, ekonominin ve sosyal hayatın ayağa kalkması için çalıştığını belirten Başbakan Üstel, Anavatan Türkiye ile üst düzeyde temas ve iyi ilişkilerle büyük projelerin de hayata geçirileceğini söyledi.
TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın KKTC’ye ziyaretlerine değinen Üstel, çalışmaların 24 saat aralıksız sürdüğü Ercan’da deneme uçuşlarına 10 Temmuz’da başlanacağını kaydetti. Üstel, resmi açılışın 20 Temmuz’da TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacaklarını hatırlattı.

Su ve enerjide önemli projeler hayata geçecek
Enerji konusunda yeni bir dönem başlatacaklarını kaydeden Üstel, su projesine işaret ederek, Güzelyurt ovasına su verileceğini, Mesarya ovasında sulu tarıma geçilebilmesi çalışmalarının da başladığını, ihaleye çıkıldığını söyledi.
Üstel, ikinci bir su borusuna daha ihtiyaç olabileceğini kaydederek, sudaki gibi enerjide de kafa karıştıran yanlış söylemlerde bulunanlar olduğunu belirtti.
Üstel, “Biz doğru bildiğimiz yolda gidiyoruz, halkımızın menfaati neyse o doğrultuda hareket ediyoruz” dedi.

Bayram tatili 6 gün oldu
Öte yandan Başbakan Ünal Üstel, salıya denk gelen arife gününün, kamu çalışanlarına idari tatil verileceğini açıkladı.
Üstel, emekli ve kamu çalışanlarının maaşlarının yarın ödeneceğini de kaydetti.
Başbakan Üstel, Cumhuriyet Meclisi’nin pazartesi günü son toplantısını gerçekleştireceğini de belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2023, 09:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 9 ay Önce

Magusa tuzla'da 15 saattir elektrikler yoooooooooooooooooooooooooooooook!¡!!!!!!! Ya Allahhhhh sizi bildigi gibi yapsınnnn artıkkkkkk!!!!! 22 haziaran 18:31

SIRADAKİ HABER

banner608

banner474