banner564

Faydalı oldu

AB’ye göre, Kıbrıs'ta 20 yıldır devam eden serbest dolaşım ve Yeşil Hat ticareti insanları ve toplumları bir araya getirdi

Faydalı oldu
banner598

Mehmet KARA
Yeşil Hat Tüzüğü'nün yürürlüğe girmesinin 20’nci yıl dönümü nedeniyle AB Bilgi Merkezi tarafından dün Ledra Palace Otel’de etkinlik düzenlendi.
BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Kıbrıs'taki BM Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart'in de katıldığı etkinlik, Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Myrto Zambarta'nın açılış konuşmasıyla başladı.
Etkinliğe katılamayan Kıbrıs (Rum) Ticaret ve Sanayi Odası (KEVE) Başkanı Stavros Stavrou adına KEVE Onursal Başkanı Manthos Mavromatis ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz adına KTTO Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Ergüven, birer konuşma yaptı.
Konuşmaların ardından panele geçildi. İlk panelde panelistler, Tüzüğün sağladığı faydalar hakkında kişisel deneyimlerini paylaştı.

“Yeşil Hat ticareti insanları ve toplumları bir araya getiriyor”
Öte yandan Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs'ta 20 yıldır devam eden serbest dolaşım ve Yeşil Hat ticaretinin insanları ve toplumları bir araya getirdiği belirtildi.
Açıklamada, Tüzüğün Kıbrıslı Türk ve Rumların Kıbrıs'taki Yeşil Hat ve Birleşmiş Milletler tarafından kontrol edilen ara bölgeye geçmelerine olanak tanıyarak iki toplum arasında güvenin oluşturulmasına katkıda bulunduğu kaydedildi.
Açıklamada ayrıca, Yeşil Hat Tüzüğü’nün Nisan 2004'te yürürlüğe girmesinden bu yana, Yeşil Hat'tın her iki yönde 64 milyondan fazla kez geçildiği belirtildi.
Tüzüğün Yeşil Hat üzerinden geçen mallar, hizmetler ve kişiler için özel kurallar getirdiği ifade edilen açıklamada, tüzüğün AB pazarına sunulan malların ilgili AB standartlarına uygunluğunu ayrıca, insanların serbest dolaşım sağlamayı da amaçladığı vurgulandı.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
TRNC
TRNC - 4 hafta Önce

YALAN.

SIRADAKİ HABER

banner608

banner474