banner556

Güneye akın olur

Sağlık Bakanı Pilli, Covid-19 aşısı konusunda “biraz daha beklemek lazım” derken, Rum tarafının bir milyon 800 bin adet sipariş verdiği açıklandı

Güneye akın olur

 KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, Covid-19 aşıları konusunda “biraz daha beklemek lazım” derken, Güney Kıbrıs’ın bir milyon 800 adet sipariş verdiği açıklandı. Bu durumda, KKTC vatandaşlarının aşı konusunda güneye akın etme olasılığından söz ediliyor.

   Her şeyin yolunda gitmesi halinde, Pfizer ile BioNtech şirketlerinin Coronavirüs’üne karşı geliştirdikleri aşılara yıl sonuna kadar Avrupa İlaç Ajansı tarafından lisans verileceğini yazan Alithia gazetesi, “Aşı Geliyor- Geri Sayım Başladı- Aşıları İçin Şartlı Onay İstediler” başlıklarıyla yer verdiği haberinde, Güney Kıbrıs’ın ise yaklaşık bir milyon 800 bin Coronavirüsü aşısı siparişi verdiğini yazdı.
Kamuoyuna sunulan bilgilere göre; Rum kesiminin aşılamayla ilgili planını hazırladığını ve hali hazırda yaklaşık 1 milyon 800 bin aşı siparişi verdiğini yazan gazete, bu rakamın nüfusun tümünü kapsadığını ve aşı sayısının ise kişi başına 2 dozla alakalı olduğunu belirtti.
İlgili plan temelinde, aşının dağıtımının yıl sonuna kadar başlaması halinde Rum kesiminin AstraZeneca ve Pfizer/BioNTech şirketlerinden 168 bin 159 doz aşı alımının planladığı yazan gazeteye göre, 2021 yılının ilk üç ayında da aynı şirketlerden 237 bin 266 doz aşı alınacak. Son aşıların ise 2022 yılının ikinci çeyreğinde alınacağı kaydedildi.
Haravgi gazetesi ise “Corona Aşıları Yıl Sonuna Kadar Kıbrıs’ta- Aşılama Önceliğiyle İlgili Planlama Tamamlanıyor” başlıklarıyla yer verdiği haberinde, AstraZeneca ile Biontech/Pfizer şirketlerinin Avrupa Birliği’yle (AB) imzaladıkları anlaşmalar temelinde, Güney Kıbrıs’a yıl sonuna kadar 168 bin 159 doz Coronavirüs aşısı tedarik etme taahhüdünde bulunduklarını yazdı.
Bilimsel Danışma Komitesi üyeleri tarafından dün düzenlenen basın toplantısında Dr. Zoi Dorothea Pana’nın aşıların tedarik edilmesi ve dağıtılması süreciyle ilgili bilgi verdiğini yazan gazete, Pana’nın, Güney Kıbrıs’ın AB sözleşmeleri aracılığıyla 6 aşılık geniş bir portföye sahip olduğunu ve bir şirket hariç, beklenen aşıların hepsinin 2 doz olmasının beklendiğini ifade etti.
Var olan açıklamalar temelinde Rum kesiminin beklediği toplam aşı miktarının 1 milyon 780 bin civarında olduğu ve bunun 890 binden fazla vatandaşı kapsadığı ifade edildi.
Aşı önceliklendirmesinin Avrupa Komisyonu ile Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi’nin direktifleri temelinde yapıldığını dile getiren Dr. Pana, bu direktiflere göre aşı konusunda sağlık çalışanları, hastalığa yakalanma şansı riski bulunan yetişkinler ve öncelikli hizmetlerde çalışanların önceliğe sahip olacağını ekledi. 

banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner472