banner556

Şeffaflık isteniyor

YDP, örtülü ödeneğin denetlenmesini engelleyen yasa maddesinin iptali için dava açtı

Şeffaflık isteniyor

 Arzu KÖPRÜLÜ

Yeniden Doğuş Partisi (YDP), 2020 Mali Yılı Bütçe Yasası’nda, Cumhurbaşkanlığı bütçesindeki “örtülü ödenek” olarak nitelenen “Cumhurbaşkanlığı Tanıtma ve Enformasyon Hizmetlerine Katkı Projesi” kalemindeki miktarın denetlenmesini engelleyen maddenin iptali için Yüksek Mahkeme Mukayyitliği’ne dava dosyaladı.
YDP Genel Başkan Yardımcısı Avukat Enver Öztürk ve beraberindeki YDP yetkilileri, saat 11.00’de başvurunun ardından basına açıklama yaptı.
Öztürk, 2020 Mali Yılı Bütçe Yasası’nda Cumhurbaşkanlığı’na tanıtım amacıyla katkı yapılmasına ilişkin bir düzenleme bulunduğunu ve 1 milyon 320 bin TL ödenek ayrıldığını kaydederek “Kamuoyunda genelde örtülü ödenek adıyla bilinen bu katkı yıllardır yapılıyor ve her türlü denetimden de uzak bir harcamadır” dedi.
YDP olarak, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan KKTC’nin anayasasında yer alan açıklık şeffaflık ve hesap verilebilirlik içerisinde hiçbir zümre ve makama ayrım yapılamayacağı ilkesini dikkate alarak, bu örtünün açılması gerektiğini düşündüklerini aktaran Öztürk, “Mevcut Cumhurbaşkanımız da bir önceki propaganda döneminde örtülü ödeneğin örtüsünü kaldıracağını iddia etmişti ancak 5 yıllık süre içerisinde bırakın örtüyü kaldırmayı gındırmamıştır, tepe tepe kullanmıştır” ifadelerini kullandı.
Öztürk, bu yılki bütçeye yine böyle bir ödenek konduğunu ve yine denetimsiz kullanılacağının anlaşıldığını belirterek, kendilerinin “böyle gelmiş böyle gider” anlayışını yıkmak istediklerini ve bu ödeneğin denetime tabi olmadan kullanılmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu düşündüklerini ifade etti. 

banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner455