banner564
banner556

Statüko devam edemez

Beşli konferansa garantör ülke olarak katılacak İngiltere’nin Yüksek Komiseri Lillie ile görüşen Özersay, HP’nin tutumunu anlattı

Statüko devam edemez

İngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lillie, Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay ve ekibiyle görüştü.
Verilen bilgiye göre, görüşme ertesinde açıklama yapan HP lideri Özersay “Yakında toplanacak olan beşli konferans öncesinde orada garantör ülke sıfatıyla bulunacak olan İngiliz yetkililerle bir araya geldik ve görüş alışverişinde bulunduk. Özellikle Kıbrıs sorununun geleceği, yakında toplanacak olan beşli konferans ve sınır kapılarından geçişlerde yaşanan sorunları ele aldığımız görüşme verimli geçti” dedi.
Özersay “Halkın Partisi olarak biz yeni ve yaratıcı modellere tüm tarafların açık olması gerektiğine inanıyoruz. Aksi halde eski ezberlerin tekrarı bugünkü durumun yani statükonun devamını sağlar. Biz statükonun devamından değil Kıbrıs Türk halkını dünyanın parçası yapacak olan yeni bir durumun yaratılmasından yanayız” ifadelerini kullandı.
Özersay açıklamasında şöyle dedi:
“Uluslararası toplumun Kıbrıs Türk halkının iradesini temsil eden tüm seçilmiş yetkilileriyle ve siyasi partileriyle görüşmesi ve bizi anlamaya çalışmaları önemlidir. Biz Kıbrıs Türk halkının çeşitli konulardaki hassasiyetlerini, uluslararası topluma ve özellikle garantör devlet olarak Birleşik Krallık’a düşen sorumluluğu hatırlattık. Kıbrıs sorununun çözümüne dönük yeni ve yaratıcı fikirlerimizi de kendileriyle paylaştık.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473