banner564
banner556

‘Statükonun bekçileri’

Bakan Arıklı, hükümetin reform yapmak için iş başına geldiğini ancak önlerindeki en büyük engelin sendikalar olduğunu belirtti

‘Statükonun bekçileri’

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, sosyal medyadan yaptığı açıklamada sendikaları eleştirdi. Reform yapmak için yola koyulduklarını beliren Arıklı, sendikaların sürdürülebilir olmayan statükonun mevcut yapının en büyük ve amansız savunucuları olduğunu ifade etti. 
Bakan Arıklı yaptığı açıklamada şunları belirtti:
"Bu Hükümet, bir reform hükümeti olarak kuruldu. 3 parti ülkenin yıllardır bekleyen ve kangren haline gelen sorunlarını çözme iddiası ile iş başına geldik.
29 vekil desteğine sahip, komitelerde çoğunluğu olan, önünde bunları yapabilecek yeterli süresi de bulunan bu Hükümetin özlenen reformları yaparken,  işinin hiçte kolay olmadığını biliyorduk.
Ve yine biliyorduk ki; yıllardır üzerinde çalışılan ama bir türlü yapılamayan bu reformların önündeki en büyük engel, statükoyu koruyan bekçilerdir. 
Sendikalar, Bürokrasi ,Sivil Toplum Örgütleri ,Klasik muhalefet anlayışı bu düzenin ve statükonun  amansız bekçileridir.
Reform yapmak isteyen Hükümet, bu güç odakları ile mücadeleyi göze alır ve kazanırsa o zaman iktidar olur. Yoksa sıradan bir Hükümet olarak, diğer 40 küsur hükümetin arasında yerini alır ve kaybolur gider.
Bu Hükümet, ilk iş olarak yaklaşan Seçimleri de düşünerek Yerel Yönetimler Reformunu gündemine aldı. Yaşadıklarımız ortada. Bu konuda kararlılığımız da ortada. Geri adım atmamız söz konusu bile değil. 
Hükümetimiz, reformları yaparken elbette ki uzlaşı ve ortak aklı arayacak. Ama bu olmuyor diye reformları öteleme şansımızın olmadığının da farkındayız.
Sendikalar bu statükonun en büyük ve amansız savunucusudur. Yıllardan beri sürekli isteyen ve popülist politikacıların vermesi ile semizleşen bu sendikalarla mücadeleyi göze alamayan hiç bir hükümet, reform falan yapamaz. 
Nitekim bir güç gösterisi histerisi içinde olan EL-SEN, borcu olmadığı halde başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere aralarında bizim Bakanlığımız da olmak üzere birçok Bakanlığın elektriğini kesmiş, Bakanlıklarda iş yapılmasını engellemiştir.Elektriği kesilen ve vatandaşa hizmet veremeyen bütün kurumlar da polise şikayette bulunmuşlardır. Şikâyetleri geri çekmek söz konusu bile değildir. 
Sendikaların önümüzdeki süreçte çok daha katı muhalefetine direnemeyeceksek reformları yapma idealimiz, bir hayal olmaktan öteye gitmez.”
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Komik
Komik - 4 ay Önce

Memleketinde doğru dürüst yol yok ahkam kesme öncülük yol yap

SIRADAKİ HABER

banner464

banner465