banner564

Taleplerini açıkladı

KTSO, göreve gelecek yeni hükümetten sanayi sektörü için acil önlemler almasını bekliyor

Taleplerini açıkladı
banner598

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) son dönemde yaşanan pandemi, döviz krizi ve enflasyon sorunları içerisinde ‘çıkış yolu’ arayan sanayi sektörü için ‘acil eylem planı’ açıkladı ve göreve gelecek hükümetten bu plan kapsamında ivedilikle gerekli adımları atmasını talep etti. KTSO, 7 başlık altında önerilerini ve beklentilerini açıkladı. 
Ayrıca Oda, siyasi ve sosyo-ekonomik istikrarı sağlayarak sorunları çözecek, uzun ömürlü ve icraat hükümetinin göreve gelmesinin son derece önemli olduğunu da vurguladı.  
Sanayi Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada, “15 bine yakın çalışanı ile dışa bağımlılığımızı azaltan, milli gelirimize ve istihdama katkısıyla ülke ekonomisi için çok önemli bir sektör olan sanayimiz son dönemde yaşanan pandemi, döviz krizi ve enflasyon sorunlarının içinde kendisine çıkış yolu aramaktadır. Üreticimiz finansal zorluk içindedir, istihdam ve üretimin sürekliliği için öngörülebilirliğini kaybetmiştir” denildi. 
Oda, göreve gelecek olan hükümetten şu taleplerde bulundu:
1-İşletmelere mali güçlerini korumaları ve sürdürülebilirliklerini sağlamaları için uzun vadeli ve faiz destekli mali destek verilmesi,
2-İşveren sigorta prim desteğinin devam ettirilmesi,
3-Sanayicinin hammadde tedarik sıkıntısının çözülmesi,
4- En son 2010 yılında belirlenen elektrik teşvik miktarının güncellenerek yükseltilmesi,
5-Sanayi bölgeleri yönetiminin sanayicilere devredilmesiyle birlikte sanayicinin çalışma verimliliğinin artırılması ve çağdaş sanayi bölgelerinin oluşturulması,
6-Üretim standartları, teknoloji seviyesi ve inovasyonun geliştirilerek sanayi ürünlerinin ihracatının artırılması için ‘teşvik sisteminin’ yeniden düzenlenmesi,
7-Bürokrasinin azaltılması ve e-devlet projelerinin hızlandırılması ile ‘yerli üretimin korunması’ ve kayıt dışılık ile mücadele ve daha adil vergi sisteminin kurulması konularının ivedilikle gündeme alınması.
Ayrıca açıklamada, “Kıbrıs Türk Sanayi Odası olarak önümüzdeki beş yıl boyunca siyasi ve sosyo-ekonomik istikrarı sağlayarak sorunları çözecek, uzun ömürlü ve icraat hükümetinin göreve gelmesinin son derece önemli olduğuna inanıyoruz” ifadelerine de yer verildi.   

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473