banner564
banner556

Uçurumun kenarına  gelindi

Lefkoşa’da bazı işletmeler ile Özgür İş İnsanları Derneği’ni ziyaret eden Erhürman ekonomideki son durumu değerlendirdi:

Uçurumun kenarına  gelindi

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Lefkoşa’daki bazı işletmeler ile Özgür İş İnsanları Derneği’ni ziyaret etti.
Verilen bilgiye göre; Erhürman’a, CTP Lefkoşa İlçe Başkanı Rıfat Arşehit ve eski Lefkoşa Türk Belediyesi başkanları Kutlay Erk ile Kadri Fellahoğlu eşlik etti.
Ziyaretlerde konuşan Erhürman, ülkede “Türkiye’den para koparmak” üzerine bir ekonomi kurulamayacağını ifade ederek, Türkiye’den kaynak akışının olmadığına dikkat çekti, seçimlerdeki temel meselenin “ekonomi” olduğuna vurgu yaptı.
Tufan Erhürman, Kıbrıs Türk halkının “uçurumun kenarına kadar geldiğini” ifade ederek, doğru müdahalenin zamanında yapılmaması durumunda uçurumdan aşağıya doğru ekonomik olarak yuvarlanılacağını belirtti, Kıbrıs Türk halkının varoluşu açısından, ekonominin toparlanmasının yaşamsal bir önemde olduğunun altını çizdi.
Tufan Erhürman, 4’lü hükümet döneminde enflasyonun yüzde 29, sterlinin TL karşısındaki kazancının ise yüzde 32 olduğunu hatırlatarak, söz konusu dönemde çalışana hayat pahalılığını yüzde 34 oranında verdiklerini kaydetti.

Geçmişte önemli işler yapıldı
Asgari ücretteki artışın ise 15 ayda yüzde 45 olduğunu ifade eden Erhürman, şöyle devam etti:
“Gümrük vergilerinden, KDV’den, fiyat istikrar fonundan vazgeçmiştik. Aldıklarımızı kıstık, verdiklerimizi artırdık. Elektrikte zam yapılması gerekiyordu, yapmadık ama yükü de Kıb-Tek’e bırakmadık. 334 milyon TL tutan GKK maaşlarını tarihte ilk defa biz ödedik. 54 milyon artıyla da bütçeyi kapattık.
Bir hafta önce ise Meclis’e yeni bir tasarı getirdiler. Vergileri yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkarma tasarısı. Bu zihniyetin ekonomiye yaklaşımı piyasaya parayı pompalamak değil, parayı piyasadan çekmek ve Maliye’de toplamaktır.”

“Türkiye’den kaynak akışı yok”
Türkiye’den kaynak akışının olmadığını belirten Erhürman, “Türkiye’den para aktarımı yüzde 29’da kaldı” dedi. Sağlıktaki sıkıntıların da devam ettiğine işaret eden Erhürman, ülkede yapılacak çok iş olduğunu ifade etti.

“Tüketim bacağında zaten dövize geçildi”
Tüketim bacağında zaten dövize geçildiğine dikkat çeken Erhürman, “Benim derdim gelir bacağında döviz üzerinden insanımı korumak. Bu maliyeye yük bindirecek mi? Evet ama hayat pahalılığı bindirmiyor mu zaten?” diye sordu.
Erhürman, Türkiye’den para koparmak üzerine bir ekonomi kurulamayacağını vurgulayarak, “Türkiye ile karşılıklı sevgi saygı ekseninde yatırım için kaynak alınır” dedi.

Derneklere ziyaret
Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman ve beraberindeki heyet, Mülteci Hakları Derneği ve Kuir Kıbrıs Derneği’ni ziyaret etti.
Verilen bilgiye göre; İnsan Hakları Evi’nde gerçekleşen ziyarette Erhürman’a milletvekili adayları da eşlik ederken, ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılar ele alındı ve bireysel özgürlüklerin önemine dikkat çekildi.

Erhürman, ziyarette Kıbrıs Türk halkının çok zor günlerden geçtiğini vurgulayarak CTP olarak halka sahip çıkmalarının görevleri olduğunu kaydetti. Erhürman, ayrıca ziyarette CTP’nin politikalarını da aktardı. Mülteci Hakları Derneği ve Kuir Kıbrıs Derneği yetkilileri de kendi yaşadıkları sorunları CTP heyetine anlattı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473