banner564

Ülkesine döndü

banner587

İngiltere’nin sert tepkisi üzerine Rum mahkemesi, İngiliz turistin cezasını 3 yıl tehir etti

Ülkesine döndü
banner598

 Ayi Napa’da 12 İsrailli gencin toplu tecavüzüne uğradığı yönündeki şikayet sonrasında yalan beyan vermekten ve kamu zararına neden olmaktan suçlu bulunan 19 yaşındaki İngiliz turist hakkındaki ceza  açıklandı. 
   İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın, Rum Yönetimini uyarması sonrasında Rum mahkemesi, İngiliz kadının cezasını 3 yıl tehirle, 4 ay hapis ve 140 Euro mahkeme masrafı olarak açıkladı.
   Haravgi gazetesi; İngiliz turiste destek veren “kadına karşı şiddete karşı ağ” üyeleri ve aktivistlerinin “Mağusa Kaza Mahkemesi” önünde toplandıklarını ve dava süresince hem Rum yargısı, hem mahkeme, hem de yargıç Mihalis Papathanasiu aleyhinde slogan attıklarını yazdı. Karar duruşmasını İngiltere ve İsrail’den onlarca TV kanalının izlediğine dikkat çekti.
   Rum yargıcın cezayı belirlerken davalının yaşını, sicilinin temiz olmasını, ilaç kullanmasını ve Rum tarafında kalmak zorunda olduğu sürede akademik yılı kaçırmış olmasını dikkate aldığını yazan gazete, ceza süresinin açıklanmasının ardından, son bir aydır tutuklu olan İngiliz kızın serbest bırakıldığını ve ülkesine döndüğünü belirtti.
  Habere göre, 19 yaşındaki İngiliz turistin avukatları, hapis cezasının 3 yıl tehir edilmesinden memnuniyet belirttikleri açıklamalarında müvekkillerinin hem tecavüze uğradığını, hem de insan haklarından mahrum tutulduğunu; sorgusu sırasında tıbbi destek almasına müsaade edilmediğini belirterek kararı temyize ve gerekmesi halinde de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüreceklerini açıkladı. 
   İngiltere Dışişleri Bakanı Raab, cezanın açıklanmasının ardından “rahatladığını” söyledi. Gazetecilerin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’ten 19 yaşındaki İngiliz vatandaşı için af isteyip istemeyeceğini sormasına karşılık “Bu savunmasız kız şimdi evine dönüyor ve artık iyileşme sürecine başlayacak olması beni rahatlattı. Annesi ile geçen cumartesi görüştüm. Benim için sağlığı daha önemli. Davayla ilgili bazı konuları izleyeceğiz. Kıbrıslı Dışişleri Bakanı ile de konuştum” dedi.
   İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın İngiliz vatandaşlarına Güney Kıbrıs’a yönelik seyahat uyarısında bulunup bulunmayacağı sorusuna karşılık ise Raab, şunları söyledi: 
   “Seyahat uyarılarımız sürekli gözden geçiriliyor ancak acil planımız yok. Avukattan ve aileden tam verileri topladıktan sonra, Kıbrıslı dostlarımız ve ortaklarımızla bu davayı görüşmek istiyoruz” 
 

banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473