banner564

Vekiller sahilde değildi

Töre, “Komiteler yaz boyu çalışmayı sürdürdü, Meclis 3 kez olağanüstü toplandı” dedi

Vekiller sahilde değildi
banner598

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Meclis’te yeni dönemde halkın beklentilerine yanıt veren ve yargı sisteminin beklediği yasaların görüşülmesi umudunu ifade etti.
Yeni yasama yılı 2 Ekim Pazartesi başlıyor. Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, yeni yasama yılı öncesi TAK muhabirinin sorularını yanıtladı, yeni dönemin ülke için hayırlı olması temennisini dile getirdi.  
Töre, 2022-2023 döneminde gündemde olan 72 tasarının 26'sının, vekillerin sunduğu 34 yasa önerisinden 10'unun yasalaştığını ifade etti.
Aynı dönemde Başkanlık Divanı'nın 83 karar aldığını ve yürürlüğe koyduğunu, Danışma Kurulu'nun 36 kararı Genel Kurul bilgisine sunduğunu belirten Töre, Genel Kurul gündemindeki 4 yasa önerisi, 4 yasa tasarısı ve 4 karar tasarısının ilk yasama gününde görüşülmeye başlanacağını açıkladı.
Meclis tatili boyunca komite çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Töre, Meclis’in de 3 kez olağanüstü toplandığını hatırlattı.
Meclis Başkanı olarak kendisinin yaz boyu etkinliklere katılmaya devam ettiğini de dile getiren Töre, Meclis’in verimli şekilde çalışmaya devam ettiğini vurgulayarak, “Sanki yaz boyu vekiller tatilde ya da deniz kenarındaydı gibi bir durum söz konusu değil” dedi.

“Meclis egemenliğin temsil edildiği bir yer”
Meclis’in egemenliğin temsil edildiği bir yer olduğuna dikkat çekerek, Meclis’te buna göre hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Töre, geçmiş dönemde yaşanan gerginlikleri anımsattı.
Bu gibi gerginliklerin bir daha yaşanmaması temennisini dile getiren Töre, milletvekillerinin davranışlarına dikkat etmesi ve Meclis kürsüsünün işgal edilmemesi yönünde uyarılarda bulundu.
Ayrıca, Meclis binasına yönelik zararların kabul edilemez olduğunu da ifade eden Töre, eylemlerde Meclis kapılarının kırıldığını, binaya yumurta atıldığını kaydederek bunların doğru hareketler olmadığını belirtti.
Zorlu Töre, dışarıdan gelen eylemcilerin eylem yapabileceğini ancak bunların tacizkâr olmaması gerektiğini vurgulayarak verilen zararların tamiri için ciddi harcamalar yapıldığını kaydetti, mala zarar verenler hakkında şikayetçi olmamalarının mümkün olmadığını vurguladı.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 7 ay Önce

Nerdesiniz ozaman??????

SIRADAKİ HABER

banner471

banner473