banner564

Yeniboğaziçi Lefkoşa’ya taşındı 

banner587

Meclis önünde oturma eylemi başlatan Zurnacılar’a belediye meclis üyeleri ve köylüleri de destek veriyor

Yeniboğaziçi Lefkoşa’ya taşındı 
banner598

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, belediyeler reformuyla belediyenin kapatılacak belediyeler arasında yer almasına karşı Meclis önünde süresiz oturma eylemi başlattı.
Kuzey Kıbrıs’ın Cittaslow başkenti de olan Yeniboğaziçi Belediyesi’nin kapatılmasına karşı çıkan Belediye Meclis Üyeleri ile köylülerin de destek verdiği eylem nedeniyle Meclis önü trafiğe kapandı.
 Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, hükümet yetkilileriyle görüştü.
Meclis önündeki oturma eyleminin görüşmeden çıkacak sonuca göre şekilleneceğini belirten Zurnacılar, Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) açıklamada bulundu. 
Zurnacılar, “Hava olumlu ancak henüz net bir şey yok…” dedi. 
Hükümete mensup 29 milletvekiline dosya sunduğunu da ifade eden Zurnacılar, görüşme sonrasında daha detaylı açıklama yapabileceğini belirtti.  Zurnacılar, muhalefet liderleri ve milletvekilleriyle de görüştüğünü söyledi. 
Mustafa Zurnacılar, Yeniboğaziçi’nin sağlık ve sakin yaşam felsefesini esas alan Cittaslow ağının Kıbrıs’taki başkenti olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti: 
“Belediyecilikte çok üstünlüğümüz var. Hastanemiz bitti. Bölgede iki üniversite, devlet ve özel okullar, kreş, binden fazla faal iş yeri, 20’den fazla turizm tesisi var. Tüm denizler, ormanlar halkındır. Özel yok… Belediye hepsini geri aldı. Belki de ülkede mal varlığı en büyük belediye biziz…”
112 çalışanla 8 köye, 20 bin nüfusa belediyenin öz kaynakları ve imkanlarıyla hizmet verildiğini ifade eden Zurnacılar, bu dönem 20’den fazla projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. 
Yeniboğaziçi’nin 2002’de Bakanlar Kurulu kararıyla turizm bölgesi ilan edildiğini de anımsatan Zurnacılar, ülkenin Cittaslow ağı sayesinde 34 ülkede temsil edildiğini belirtti.

“Bunların yitirilmesi üzücü olur…”
Son yıllarda emirname, Covid-19 salgını, turizmindeki durgunluk, ekonomideki kriz, hizmet maliyetlerinin artması nedeniyle yaşadıkları olumsuzluklara işaret eden Mustafa Zurnacılar, şöyle devam etti:
 “Yeniboğaziçi Cittaslow kriterleriyle yapılaştığından dolayı buraya ciddi bir nüfus akışı oldu. İhtiyaca cevap verebilmek için 13-14 iş aracı satın aldık, kurumsal yapıya dönüştük, disiplinli çalıştık. Cittaslow’un başkenti Yeniboğaziçi, ağ koordinatörü de benim. Bu belediye kapatılırsa başkent gider. Bu oluşumu sağlamak için üçüncü belediyeye ihtiyaç olur. Belediye kurup üyelik başvurusu yapamayacağımıza göre Güney Kıbrıs anında müdahalesini yapar, bu işi durdurur… Bunların yitirilmesi çok üzücü olur…”
Zurnacılar, yaz aylarında 25 üniversite öğrencisine iş imkânı sağladıklarını da belirterek, sanayilerinin güçlendiğini, 65 fabrikanın bölgede tam kapasiteyle çalıştığını, belediyenin bu fabrikalara su ve alt yapı konusunda hizmet sağladığını da söyledi. 

banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473