Yeterli değil 

13 İngiliz ailenin evlerinden atılmasını değerlendiren Başbakan Tatar “İçim acıdı” dedi

Yeterli değil 

Girne’ye bağlı Lapta köyünün Tınaztepe Mahallesi’nde, Greatstone LTD şirketinin inşa ettiği evlerden satın alan İngilizlerin mülklerinden atılması Meclis Genel Kurulu’nda gündeme geldi. Başbakan Ersin Tatar konuya ilişkin yaptığı konuşmada bu gibi olayların daha önce de yaşandığını belirterek, yeniden olmaması için bir şey yapılması gerektiğini söyledi. 

Tatar’ın konu üzerinde durması memnuniyet yaratmakla birlikte, verdiği mesajın yeterli olmadığı, bu konuda ‘çözüm üretilmesi’ gerektiği belirtildi.

Tatar ne dedi?
   Merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın da bu konuda mücadele verdiğini anımsatan Tatar şunları söyledi: 
“İngiliz parasını ödüyor malını alıyor ve 5 yıl sonra banka evini elinden alıyor, herkes para ödeyip almış ama, bu yaşanıyor. Bunu konuşmamız gerekiyor, 5 yıl sonra bir kağıt geliyor İngiliz’e ve kapı dışarı oluyorlar. Merhum Kurucu Cumhurbaşkanımız Denktaş’ı hiç unutmam; bir gün böyle bir olayda, bu tarz satışta engel olmaya çalışmıştı ve bunun büyük bir adaletsizlik olduğunu söylemişti.  Düşünün; müteahhit parasını alıyor, banka işler çeviriyor ve İngilizler ortada kalıyor. Manşetlerde gördüm, İngilizler sokaklara döküldü, bu sadece İngilizlere değil aynı iş vatandaşlarımızın da başına gelebiliyor. Bir şey yapmamız lazım, çünkü bunlar yeniden olabilir.” 

Yasal düzenleme yapılmalı
Başbakan Tatar yasal bir düzenleme yapılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: 
“Yasal düzenlemeyle Merkez Bankası’na da sorulması lazım eğer ipotek varsa... Alıcıların kendilerini korumaları gerek, bilinçlendirmemiz ve önlem almamız şarttır. Bunu daha öncede tartıştık, şu an da bakıyorum aynı şey devam ediyor. Bunu önlemek basit; malı alacak olan kimse bunu ülkemizde araştırması gerek ki İngilizler ve alıcılar kendini korumaya alabilsin. İngilizlerin feryadını gördüğümde içim acıdı, yarın aleyhimize kullanılacak bu durum peki neden? Birkaç sorumsuz yüzünden… Kısacası bunun önüne geçip bir yasal düzenleme yapmamız şarttır…”

13 İngiliz nasıl evlerinden oldu? 
İddialara göre; Bülent Yüksekbaş, kendisine ait Lapta’da Tınaztepe’deki arazinin 13/19’unu ev yapılıp satılması karşılığında kendisine 6 villa verilmesi şartı ile Greatstone LTD şirketine verdi.
İlgili şirket, söz konusu arazinin üzerine 19 müstakil villa yaptı. Bunlardan 13’ünü İngilizlere, 6 tanesini de Bülent Yüksekbaş’a verdi.
Bülent Yüksekbaş, kendisine verilen evlerde eksiklik olduğunu öne sürdü ve bu nedenle Greatstone şirketi ile anlaşmazlığa düştü.
Bu arada sözleşme ile ev satın alan İngilizler, villalarına yerleşti, sadece iş tapu almaya kaldı. 
Ancak Yüksekbaş ile şirket arasındaki anlaşmazlık onları evsiz bıraktı. 
Yüksekbaş, evlerin yapıldığı araziyi ipotek ettirince önceki gün 13 müstakil villa açık artırmaya çıkarıldı.
Yapılan açık artırmada 13 müstakil villa 400 bin Sterlin karşılığında Bülent Yüksekbaş tarafından satın alındı.
Parasını tastamam ödeyip, evlerine yerleşen 13 İngiliz aile de böylelikle mağdur oldu.

Eylem yaparak seslerini duyurdular 
Pankartlı eylem düzenleyen mağdur İngilizler, isyan etti. Sözleşmedeki tüm şartlarını yerine getirdiklerini, evlerin parasını ödediklerini ancak yıllardır koçan beklediklerini ifade eden İngilizler, “Tapu beklerken evlerimizden olduk. Şimdiye kadar birçok İngiliz mağdur oldu. Biz de onlardan olduk. Birikimlerimizi buraya gelip eve yatırdık, şimdi evsiz kaldı. Bizim sorunumuzu kim çözecek” dedi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
ozlemcik
ozlemcik - 2 gün Önce

ozlem ozogmen hirsizlar - 1 gün Önce gulsun erol citci estep - 1 gün Önce ozlem ozogmen boyaci - 2 gün Önce ozlem ozogmen boyaci - 17 saat Önce kktc de bu kadar mal okuz salak hayasiz serefsiz oldugunuz surece bizde bakin "İsviçre'deymiş gibi yaşayıp Amerika'daymışız gibi harcıyoruz, boyleee polis subayligi benim tosun oglumu durduramaz arayamaz her turlu yasakli mali kisiyi parayi tasiriz ayni rahmetli abim gibi(kokiii) boyleee kanun belrleyiciler bize dava acamaz dokunamazlar tipki salih boyaciki hapisanede yatirtmadigimiz gibi. boyleeeee biz devletin butun kurumlarini kole olarak kullaniriz ailecek muge- mine- tosuncuk- mahrancik-mustafacik-ozlemcik ozogmen- yeni tosunun babasi avradi anasi butun bakanliklarda odeme yapmayik ustune mal mulk calar talan ederik.Boyleeee sana aliene hangi serefsiz hayasiz vatan haini hizmet eder boyleeee yani burasi bizzim cifligimizdir dersin boyleeeee serdar denktas efendi senin baban bu ulkede calisti maasini aldi. ahamda tam boyleeeee burasi krallik degil yavru kus gercek mucahit de rahmetli DR,FAZIL KUCUKTUR. Allah rahmet eylesin mekani cennet olsun onla beraber sehitlerimize de. aham da tam bir saygi. boyleee sen ve eniklerin avradin burun bokusunuz insanligin yuzkarasi gelmis gecmis isanligin kktcnin tc nin basina bela olmus bi pisliksiniz ve caldiginiz talan ettiginiz fonlayip hortumladiginiz mallari kocanlari devletimize ve sahislara faiziyle iade edeceksiniz. tam da booyyyleeeee Ralph v. Estep wilmington de usa serdar efendinin mugecimin muhasebicisi basinada gulsun erolu oturtmus bu serefsizler. boyleeeee susaan bonusman desene dutarim kendimi kalleciyim boynum donmuyor turbunlere oynuyorum etik buskivusu way beeee bi konus laaa kus beyninle millete devlete dombalak mi attiracani zannettin sen laaan. lavuuukkk zoytari paralari malaria getirecen ucarin kacarin yok oyleeee hele bide kredi kartlari var bunlarin herbirinde numaralari ayni yere gider bide baksan ceplerinde garsona verecek paralari yok boyleeeeeee arkasi yarin kocan mugecim seni hasretle kucakliyorum canim serdarcik yurtdisinda millete dombalakmi attirin ozgurgunu kurtaracak mis vay beee serdar hortumu anlatir bak

SIRADAKİ HABER