banner564
banner556

‘Zorlamayla çözüm olmaz’

Cumhurbaşkanı Tatar, Rumlarla bir ortaklık devletinin kurulmasının mümkün olmadığını söyledi

‘Zorlamayla çözüm olmaz’

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rumlarla bir ortaklık devletinin kurulmasının mümkün olmadığını, iki tarafı da ortak bir noktada ve çıkarda buluşturacak bir mekanizmanın bulunmadığını ve zorlamayla bir çözüm sağlamanın da mümkün olamayacağını ifade etti.  Cumhurbaşkanı Tatar; iki devletli çözümün adil, sürdürülebilir ve rasyonel olduğunu dile getirdi.
Tatar, Avrupa Liderlik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Köksal, Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Alper Utku ve CEO Direktör Bülent Çetinkaya’yı kabul etti.
Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre kabulde, Cumhurbaşkanı Tatar’a üniversite ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verildi.
Cumhurbaşkanı Tatar, kabuldeki konuşmasında, iki devletlilik politikasını tüm dünyaya anlatmaya çalıştıklarını ve bu politikanın altında egemenlik hakkının yattığını ifade ederek; “Kıbrıs’ta iki ayrı halk olduğunu bütün dünya biliyor” dedi.
Cumhurbaşkanı Tatar, 1571 yılına dayanan tarihimizde Osmanlı Devleti’nin adadan çekilmesiyle buradaki dengelerin değiştiğini belirterek, İngiliz döneminde Yunan adalarından Kıbrıs’a nüfus akışı olduğunu, ancak kendi kimliği, dini, dili ve gelenekleriyle burada ayrı bir halk olduğunun 1960 anlaşmalarında da açıkça ifade edildiğini anımsattı.
İngiltere’nin adadan ayrılırken, egemenliği iki ayrı halka devrettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının uğradığı soykırım ve esaret sonrasında kendi devletini kurduğunu kaydetti.
Rumlarla bir ortaklık devletinin kurulmasının mümkün olmadığını, iki tarafı da ortak bir noktada ve çıkarda buluşturacak bir mekanizmanın olmadığını, zorlamayla bir çözüm sağlamanın da mümkün olamayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar; iki devletli çözümün adil, sürdürülebilir ve rasyonel olduğunu dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Tatar, uzun vadeli bir mücadele verildiğini ifade ederek kutsal davamızı savunmak amacıyla tüm dünyaya ve Avrupa’ya yönelik akademik içerikli kitaplarla, makalelerle ve çeşitli yayın organlarında tüm bunlara yer verilmesinin yararlı ve değerli olduğunu söyledi.
Bu gibi çalışmaları çok önemsediğini belirten Tatar, bilime dayalı akademik açıklamaların, milli dava ve yürütülen siyasete güç sağladığını kaydetti ve üniversite çalışanlarına başarılar diledi.

Biz de antlaşma istiyoruz
İki egemen eşit devlet ve Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünün olmazsa olmaz olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar şunları kaydetti:
“Altını çizerek söylüyorum. Biz de antlaşma istiyoruz. Bu antlaşmanın, iki ayrı egemen eşit devlet temelinde olması gerekiyor. Avrupa Birliği içerisinde sağlanan kolaylıklar çerçevesinde her iki devlet, iş birliğinden faydalanabilir. İki egemen eşit devlet ve Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü, bizim olmazsa olmazımızdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü olmadan, bizim AB içerisinde geleceğe güvenle bakabilmemiz mümkün değildir.”

Kalelioğlu’nu da kabul etti
Cumhurbaşkanı Tatar dün, 1974 Barış Harekatı’nda Gazimağusa’nın savunmasında büyük başarı gösteren Emekli Kıdemli Kurmay Albay Dr. Oğuz Kalelioğlu’nu da kabul etti. 
Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Kıbrıs konusundaki son gelişmeler görüşülürken, Emekli Kıdemli Kurmay Albay Dr. Kalelioğlu, Cumhurbaşkanı Tatar’ın egemen eşit iki ayrı devlete dayalı çözüm önerisine destek verdiğini belirtti ve Kıbrıs konusu ile ilgili kitaplarını Cumhurbaşkanı Tatar’a takdim etti. 
Cumhurbaşkanı Tatar, Gazimağusa savunmasında üstün başarı gösteren Kalelioğlu’nu tebrik etti. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
GERMANIUM
GERMANIUM - 10 ay Önce

ne üniversitesi ne rektörü !!! O ZAMAN TÜRKİYEYİ DE BÖLÜP İKİYE AYIRSINLAR YARISINI PKKLI KÜRTLERE, YARISINI TÜRK,VE DİĞER AZINLIKLARA VERSİNLER.ÇEKSİN BUNLAR PİS ELLERİNİ ÜLKEMİZDEN .TAKSİME HAYIR .KIBRIS BİR BÜTÜNDÜR,PARÇALANMAZ.RUM TARAFINDA EOKACI VE ELAMCILAR BU TARAFTA,TATAR VE AVANESİ VE ULTRA MİLLİYETÇİLER ,HERŞEYİ BERBAT ETTİ.DEFOLUP GİTSİN FALİSTLER ARTIK.HEM KIBRISLI DEĞİLLER HEM DE KIBRIS'I BÖLÜYORLAR.BÖLÜNSÜN TC DE MADEM BÖLÜNSÜN !!!!! KIBRIS'I BÖLENLER ASLA HAYIR YÜZÜ GÖRMESİN.DENKTAŞ'IN MEZARININ DURUMU BUNA EN GÜZEL ÖRNEK !!!!!!!!!!!!!!!!

SIRADAKİ HABER

banner471

banner468